Informacje

fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP, ale będzie p.o. prezesa do 15 października

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 sierpnia 2016, 15:34

    Aktualizacja: 3 sierpnia 2016, 09:19

  • 5
  • Powiększ tekst

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Uchwała Rady Mediów Narodowych o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa TVP, ale nie później niż 15 października - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

"Mamy nadzieję, że prezes Kurski - zachęcamy jego oraz inne osoby do wzięcia udziału w konkursie, i myślę, że (...) jak każdy uczestnik konkursu ma szansę go wygrać" - mówił wieczorem po obradach RMN Czabański.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że pierwotnie uchwała o odwołaniu Kurskiego miała wejść w życie w trybie natychmiastowym odpowiedział: "Nie, to nieprawda".

Członek RMN, Juliusz Braun powiedział dziennikarzom, że według niego RMN głosowała naruszając prawo. "Dlatego w sprawie ponownej uchwały dotyczącej odwołania prezesa Kurskiego nie brałem udziału, co więcej złożyłem oświadczenie, że uważam, że jest to uchwała podjęta a naruszeniem prawa" - tłumaczył.

"Przed południem RMN uchwaliła, że odwołuje prezesa Jacka Kurskiego. Z taką informacją wyszedł przewodniczący, co więcej wyszedł z informacją, że popołudniu Rada wybierze osobę, która obejmie funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Potem była bardzo długa przerwa i zgłoszona została propozycja, aby w trybie uzupełnienia tej uchwały napisać, że co prawda odwołujemy, ale dopiero w połowie października" - powiedział Braun. Jak zaznaczył, według niego taki zapis "to nie poprawka, uzupełnienie, tylko całkowicie nowa uchwała".

Kilka godzin wcześniej, podczas przerwy w posiedzeniu RMN, na którym władze poszczególnych spółek mediów publicznych prezentowały ich sytuację, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański poinformował dziennikarzy o odwołaniu Jacka Kurskiego:

"To jest pierwsza uchwała Rady Mediów Narodowych. Druga ogłasza decyzję o konkursie na prezesa Telewizji Polskiej. Konkurs zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty nie później niż do połowy października tego roku. W tej chwili, po przerwie, Rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu"

Juliusz Braun z RMN powiedział wtedy dziennikarzom, że prezesa TVP odwołano na wniosek Joanny Lichockiej, która negatywnie ocenia jego działania. Dodał, że nastąpiło to po wysłuchaniu informacji Jacka Kurskiego o sytuacji w TVP.

"Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja w Telewizji" - dodał Braun. Jak powiedział, za odwołaniem Kurskiego głosowało czterech członków Rady (on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka oraz Krzysztof Czabański), a od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny (członek RMN zgłoszony przez Kukiz'15).

We wtorek, na swoim drugim posiedzeniu, Rada Mediów Narodowych spotkała się z przedstawicielami władz trzech mediów publicznych: Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i TVP, którzy przedstawiali Radzie informacje o finansowym, programowym i kadrowym stanie spółek.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie tzw. małej noweli medialnej. Krzysztof Czabański - wówczas pełnomocnik rządu ds. reformy mediów - podkreślał wtedy "wysokie kompetencje Kurskiego: menedżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie".

Kurskiego krytykowała natomiast opozycja, która zarzucała mu "nadawanie nudnej, napuszonej i głupią propagandy" (np. Nowoczesna) czy standardy "rodem ze stanu wojennego" (PO). Po wprowadzonych przez PiS zmianach w mediach publicznych, z pracą w TVP pożegnało się wielu dziennikarzy, m.in. Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Jarosław Kulczycki, Milena Kruszniewska, Karolina Lewicka, Jacek Tacik, a z Polskiego Radia m.in. Jerzy Sosnowski, Katarzyna Pilarska, Przemysław Szubartowicz, Kamila Terpiał. Według krytyków Kurskiego za jego prezesury spadła także oglądalność TVP.

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Rada ukonstytuowała się w poniedziałek, kiedy też na jej przewodniczącego wybrano Krzysztofa Czabańskiego.

Głównym zadaniem pięcioosobowej Rady jest powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, a także Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze