Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Wiceminister rozwoju: wzrost PKB o 3,8 proc. w tym roku jest nadal możliwy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 sierpnia 2016, 14:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Wciąż możliwy jest wzrost polskiego PKB o 3,8 proc. w skali całego 2016 r. roku - ocenił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że dotychczas polska gospodarka pokazywała, że potrafi być bardzo elastyczna.

Odnosząc się do oczekiwanego w piątek ogłoszenia danych GUS nt. PKB wskazał, że spodziewa się, iż drugi kwartał 2016 r. będzie lepszy od pierwszego, a przyspieszenie gospodarcze nastąpi pod koniec roku.

"Oczekuję, że wzrost gospodarczy za drugi kwartał będzie nieco lepszy niż za pierwszy, ale nie znacząco lepszy" - wyjaśnił wiceminister rozwoju. "Oczekuję silnego przyspieszenia pod koniec trzeciego kwartału" - dodał.

"3,8 proc. jest cały czas możliwe" - przyznał Kwieciński, mimo że, jak tłumaczył, pojawiają się różne ryzyka.

Czytaj także: Andrzej Sadowski: Duża skala wyłudzeń i przestępstw jest rezultatem złego systemu podatkowego

"Cały czas jest możliwe, chociaż przyznam, że to spowolnienie nie tylko jest związane z zahamowaniem inwestycji infrastrukturalnych, ale na to silny wpływ ma też sytuacja międzynarodowa, szczególnie w Unii Europejskiej" - mówił wiceminister.

"Pamiętajmy, że gospodarką w bardzo dużym stopniu rządzą emocje i te emocje, które są związane z Brexitem, z niepewnością, co dalej będzie w Unii Europejskiej, mają wpływ na to, co się dzieje w UE" - zauważył.

Tłumaczył, że przesunięcie towarów i usług z jednego rynku na inny potrzebuje więcej niż jeden czy dwa kwartały.

"Nasza gospodarka do tej pory pokazywała, że potrafi być bardzo elastyczna. Więc my będziemy musieli na pewno szukać dla naszych produktów zbytu nie tylko na rynku europejskim, gdzie sobie radzimy naprawdę nieźle, ale i na rynkach pozaeuropejskich" - zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Według niego zahamowanie inwestycji infrastrukturalnych wiąże się ze zmianą perspektywy budżetowej UE. Przypomniał, że wynikające z tego opóźnienia we wdrażaniu programów operacyjnych sięgają od sześciu miesięcy do nawet około dwóch lat w przypadku inwestycji kolejowych.

"Są to spore opóźnienia, które spowodowały w pierwszej połowie tego roku wyraźne spowolnienie" - podkreślił.

Wzrost Produktu Krajowego Brutto w pierwszym kwartale 2016 r. wyniósł 3,0 proc., podczas gdy w czwartym kwartale 2015 sięgał 4,3 proc.

W piątek Główny Urząd Statystyczny ogłosi szybki szacunek PKB za drugi kwartał 2016 roku.

(PAP)

Zobacz: Można ubiegać się o odzyskanie pieniędzy z polisolokat 10 lat wstecz

Powiązane tematy

Komentarze