Informacje

W perspektywie długoterminowej Brexit zwiastunem dobrych zmian dla Polski

---

  • Opublikowano: 1 września 2016, 12:17

    Aktualizacja: 1 września 2016, 14:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Procedura Breksitu jest zbyt mętna, by już teraz ocenić jej skutki – mówi Alex Chaia, ekspert platformy transakcyjnej CIX Markets.

W perspektywie krótkoterminowej Brexit wpłynął negatywnie na notowania funta. Co będzie dalej?

Istnieje taka anegdota związana z podróżą prezydenta USA, Richarda Nixona do Chin w 1972 r. Zapytał wówczas chińskiego premiera Zhou Enlaia o jego zdanie na temat rewolucji francuskiej. Premier odrzekł: „Za mało czasu minęło. Trudno jeszcze oceniać”. Oczywiście, nie mamy tyle czasu na przemyślenia, co Chińczycy, ale rozsądnie jest pamiętać o własnych ograniczeniach co do zdolności prognozowania przyszłości. Funt już stracił na wartości w porównaniu z większością walut po referendum w sprawie Breksitu, głównie z uwagi na związaną z tym niepewność.

A co z brytyjską gospodarką? Jak bardzo zagrozi jej Brexit?

Panuje zgoda, że Brexit był właściwą decyzją. Dotyczy to także opinii, że europejska biurokracja ma wątpliwą legitymację demokratyczną, więc im dalej stoimy od skostniałej Unii Europejskiej, tym lepiej. Mniej uregulowań prawnych zaowocuje silniejszym wzrostem gospodarczym oraz szeregiem nowych możliwości współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i z Commonwealth (Wspólnotą Narodów). Wielka Brytania jest nadal najlepszym miejscem w Europie do założenia firmy, oferującym wiele opcji finansowania dla startupów oraz stabilny rynek. Tym niemniej na rynku pojawia się wiele głosów podkreślających utratę długoterminowego projektu unii politycznej, który miał być trwały, a także konsekwencje dla wolnego handlu, przekładające się na ujemny wzrost w UK i w Europie. Tak naprawdę minęło jeszcze zbyt mało czasu, a procedura Breksitu jest zbyt mętna, by już teraz ocenić jej skutki. W krótkoterminowej perspektywie obserwujemy negatywne konsekwencje, więc możemy rozsądnie założyć, że w perspektywie długoterminowej również tak będzie. Póki co, popyt i inwestycje powinny słabnąć.

Dominuje przede wszystkim niepewność…

Ciągle w niej tkwimy, a wypłaty z czterech wielkich funduszy nieruchomości na łączną kwotę przekraczającą 13 mld funtów to jeden z jej skutków. Brexit jest również przyczyną niepewności w UE. Kolejnym wielkim wydarzeniem politycznym będzie referendum konstytucyjne we Włoszech, w związku z którym Matteo Renzi już zapowiedział dymisję, jeżeli jego reformy nie zostaną zatwierdzone, co może doprowadzić do wzmocnienia wpływów partii o poglądach radykalnych, takich jak Ruch Pięciu Gwiazd. Również we Francji nastroje antyeuropejskie promowane przez Marine Le Pen stają się coraz bardziej popularne.

Czy ostatnie decyzje Bank of England są wystarczające, by przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z Breksitu?

Zagrożenia wykraczają poza perspektywę krótkoterminową, gdyż moment separacji przypada na nieokreśloną i ciężką do przewidzenia przyszłość, która powinna jednak wyklarować się w ciągu najbliższych dwóch lat. Ostatnie decyzje BoE były niezwykle ostrożne. Dziś inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od 20 miesięcy. Dewaluacja funta przekłada się na szybszy niż przewidywano wzrost cen żywności, napojów i transportu. W scenariuszu zakładającym wzrost inflacji i niestabilność funta nie należy zbytnio manipulować stopami procentowymi.

Czy potrzebne są decyzje fiskalne brytyjskiego rządu?

Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May bardzo poważnie podchodzi do Breksitu, jej propozycja zrównoważonej polityki fiskalnej jest prawdopodobnie najlepszą reakcją na niepewność. Niepodnoszenie podatków, aby chronić konsumpcję i aktywność oraz porzucenie celu osiągnięcia nadwyżki budżetowej w 2020 r. również wskazują na co najmniej dobrze przemyślany zamiar wspierania gospodarki od strony fiskalnej.

Brexit może uderzyć również w gospodarki krajów europejskich. Jakie znaczenie ma on dla Polski, a także dla notowań złotego?

Polska jest beneficjentem netto funduszy unijnych, dlatego odejście z UE jakiegokolwiek płatnika jest złą wiadomością - jego efektem będzie zmniejszenie budżetu całej Unii. Ponadto zaostrzenie polityki migracyjnej może ograniczyć możliwości polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy przesyłają rocznie do kraju około miliarda dolarów. Niemniej jednak uważa się, że emigracja młodych pracowników spowolniła rozwój Polski, zatem w perspektywie długoterminowej Brexit może być mimo wszystko zwiastunem dobrych zmian dla kraju. W perspektywie krótkoterminowej złoty znalazł się pod wpływem silnych fluktuacji, ale udział Breksitu jest w nich ograniczony. Bilans polskich obrotów bieżących i kapitałowych poprawia się. Złoty będzie coraz silniejszy.

Jakie mogą być konsekwencje sporu brytyjsko-chińskiego w sprawie budowy elektrowni atomowej Hinkley Point? Czy nie ograniczy to chińskich inwestycji w Wielkiej Brytanii, a tym samym nie osłabi jeszcze bardziej funta i brytyjskiej gospodarki?

Elektrownia Hinkley Point C jest istotna dla gospodarki, ułatwia Wielkiej Brytanii osiągnięcie założonego poziomu emisji oraz umożliwia zwiększenie produktywności w kraju. Nowa administracja ma prawo do oceny projektu, a premier zapewniła Chiny o wzmocnieniu stosunków handlowych między oboma krajami. Rozgorączkowanie panujące obecnie w brytyjskiej polityce wywołało niepotrzebną falę zaniepokojenia. Choć inwestycja wydaje się duża i ważna, związane z nią faktyczne przepływy środków pieniężnych nie mają istotnego wpływu na prognozy dla bilansu obrotów bieżących i kapitałowych, a tym samym dla funta szterlinga.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze