Informacje

Manifestacja tzw. frankowiczów - osób poszkodowanych przez banki, zorganizowana przez ruch "Stop Bankowemu Bezprawiu" w Warszawie, fot. PAP/Jakub Kamiński (3)
Manifestacja tzw. frankowiczów - osób poszkodowanych przez banki, zorganizowana przez ruch "Stop Bankowemu Bezprawiu" w Warszawie, fot. PAP/Jakub Kamiński (3)

Demonstracja w Warszawie: frankowicze chcą rozpoczęcia prac nad projektem ustawy frankowej autorstwa Kukiz'15

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 września 2016, 17:10

    Aktualizacja: 10 września 2016, 17:21

  • Powiększ tekst

Petycję do marszałka Sejmu z żądaniem rozpoczęcia prac nad projektem ustawy autorstwa Kukuiz'15 dot. frankowiczów złożyło w sobotę Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB). Organizacja domaga się, by Sejm zajął się projektem jeszcze w tym miesiącu.

W sobotę w Warszawie kilkaset osób wzięło udział w demonstracji Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu; jej uczestniczy domagali się uregulowania sprawy zadłużenia wobec banków osób, które zaciągnęły kredyty głównie we frankach. Demonstracja była głośna, były bębny, niemal każdy z obecnych miał wuwuzelę, były transparenty z napisami: "Duda drugi raz się nie uda", "Prezydencie obiecałeś", "Stop banksterom", były też flagi i kukły prezydenta Andrzeja Dudy oraz Bronisława Komorowskiego.

tytuł

"Frankowicze" zarzucali prezydentowi Andrzejowi Dudzie niedotrzymanie słowa, a złożony przez niego projekt określono, że nie jest to ustawa, ale "ustawka z banksterami". Wskazywali też, że projekt powstał na postawie nieprawdziwych danych Komisji Nadzoru Finansowego.

tytuł

Demonstracja rozpoczęła się przed Belwederem i przeszła pod Sejm. Jak poinformowano, w Kancelarii Prezydenta zostało złożone pismo z apelem o wycofanie prezydenckiego projektu ws. frankowiczów. Przewiduje on zwrot nadmiernie wysokich spreadów stosowanych przez banki w kredytach walutowych. Zgodnie z projektem klient będzie mógł w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wnioskować o zwrot spreadów. Miałyby być one zwracane do kwoty 350 tys. zł kapitału kredytu na jedną osobę.

Spread to różnica między kursem sprzedaży i kupna waluty, pobierany przez banki m.in. przy walutowych kredytach mieszkaniowych. Zwrot ten miałby - w świetle projektu - formę pomniejszenia kapitału pozostałego do spłaty, a w przypadku kredytów z umów wygasłych nastąpiłaby jego wypłata.

Zdaniem Stowarzyszenia projekt ustawy nie jest zgodny z prawem i sprawiedliwością, stanowi wielostronne zagrożenie dla polskiej gospodarki, a w konsekwencji wszystkich obywateli. Projekt ma też być - w ocenie SBB - sprzeczny z Konstytucją - legalizuje bowiem umowy łamiące prawo i wypacza zasady sprawiedliwości społecznej za przyzwoleniem.

tytuł

Uczestnicy demonstracji przeszli przed Sejm, gdzie odbyła się pikieta. Przedstawiciele SBB złożyli na ręce wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15) apel o szybkie procedowanie projektu autorstwa Kukiz'15, który od kwietnia znajduje się w lasce marszałkowskiej.

Projekt ustawy o "restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" autorstwa Kukiz'15 został przygotowany we współpracy ze SBB. Projekt zakłada, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby były kredytami w złotówkach.

Według posła Andrzeja Maciejewskiego (Kukiz'15) uczestniczącego w sobotniej demonstracji, najskuteczniejszą metoda zainteresowania posłów z określonych okręgów problemem frankowiczów jest pisanie listów do ich biur poselskich i osobista rozmowa z nimi. Zaznaczył, że do uchwalenia ustawy potrzebna jest większość, a bez PiS nie uda się załatwić tej sprawy.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.