Informacje

Rodzina Waltzów i pożydowska kamienica – nowe fakty w tygodniku „wSieci”

Sieci

Sieci

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce

  • Opublikowano: 25 września 2016, 12:29

  • Powiększ tekst

Tygodnik „wSieci” szuka prawdy o kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Jarosław Jakimczyk próbuje dowiedzieć się kim faktycznie był „dobry wujek”, po którym Waltzowie odziedziczyli kontrowersyjną nieruchomość.

Okazuje się, że pomimo upływu wielu lat od wydarzeń, które przesądziły o przeniesieniu własności niesławnej kamienicy, wciąż można dotrzeć do dokumentów budzących wątpliwości co do legalności tamtej transakcji. Publicysta „wSieci” sięga do archiwalnych zbiorów w poszukiwaniu informacji kim był Roman Kępski (spadkodawca kamienicy) i skąd zaraz po wojnie miał pieniądze na odkupienie jej od ówczesnego właściciela (który swoją drogą nie wszedł w jej posiadanie całkiem legalnie).

Dziennikarz dociera m.in. do gazety „Krakauer Zeitung” z 1941 roku, w której czytamy: „Obwieszczenie. Przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego »Foreste Italia« z miejscowości Majdan Sieniawski niniejszym informuje, że pan Roman Kępski, zamieszkały w Warszawie przy Bahnhofstrasse [okupacyjna nazwa Al. Jerozolimskich — przyp. red.] 23, nie jest ani jej generalnym przedstawicielem, ani pełnomocnikiem, i nie jest uprawniony do podpisywania w jej imieniu umów bądź przyjmowania na jej rachunek wpłat. Przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego »Foreste Italia« nie uznaje żadnych umów, które pan Roman Kępski zawarł w jego imieniu”.

Rzuca to nieco światła na prawdopodobną działalność wujka Waltzów i raczej nie jest to światło dobre. Publicysta tygodnika szuka jednak dalej dopytując żyjących krewnych o dobrodzieja rodziny prezydent Warszawy: „Bratanica Kępskiego, odmawiając nam prawa do cytowania swych wypowiedzi pod nazwiskiem, oświadczyła, że nic nie wie na temat przeszłości stryja oprócz tego, że po rewolucji bolszewickiej dopomógł własnej rodzinie szczęśliwie się ewakuować z Kijowszczyzny do II Rzeczypospolitej. Z kolei Andrzej Waltz na prośbę o komentarz do ogłoszenia z »Krakauer Zeitung« zareagował wybuchem gniewu”.

Jakimczyk zagląda również do akt bezpieki, w których Kępski figuruje jako tajny współpracownik w sprawie prowadzonej przeciwko Stefanowi Korbońskiemu – politykowi Polskiego Państwa Podziemnego oraz byłemu Delegatowi Rządu na Kraj. Status ten Kępski stracił, ponieważ przestał być przydatny w wyniku aresztowania go przez MO. Okazuje się, że Kępski był wielokrotnie aresztowany i skazywany przez sąd za przestępstwa takie jak oszustwa, nadużycia czy łapownictwo.

Powodem aresztowania, którego dokonanie zleciła Wydziałowi Dochodzeniowemu KWMO w Warszawie, było — jak wynika z innego dokumentu — podejrzenie wyłudzenia kwoty 318 tys. zł na szkodę spółdzielni mieszkaniowej (według danych ZUS w 1961 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosiło 1625 zł)” – dowiadujemy się z artykułu.

W tekście Jarosława Jakimczyka znajdujemy również informacje o prawowitych właścicielach kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, a także dowiadujemy się o kilku nie do końca legalnych działaniach z zamierzchłych czasów leżących u podstaw całego zamieszania wokół jej reprywatyzacji.

Wszystko to w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 26 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

tytuł

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.