Informacje

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Minister Streżyńska na CYBERSEC 2016: Rejestry państwowe mają być odporne na ataki hakerów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 września 2016, 12:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Trwają działania, które mają zabezpieczyć system rejestrów państwowych, zawierających dane osobowe i finansowe obywateli, przed atakami hakerów - poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa w Krakowie.

Minister Streżyńska przypomniała podczas konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, że diagnoza NIK z 2015 i początku 2016 r. była "miażdżąca" dla całego systemu cyberbezpieczeństwa realizowanego we wcześniejszych latach w instytucjach państwowych.

"Trzeba było zacząć od budowy struktur państwowych zajmujących się cyberbezpieczeństwem, za co jest odpowiedzialne ministerstwo cyfryzacji. Powstał departament dedykowany dla tej tematyki, zatrudniający osoby profesjonalne w tej dziedzinie. Dobiegają końca prace nad Strategią Cyberbezpieczeństwa, w przyszłym miesiącu będzie ona kierowana na posiedzenie rządu" - zapowiedziała Streżyńska.

Według niej z ponad 80 instytucji państwowych, które nie miały nawet tak prostego rozwiązania, jak zespoły reagowania na incydenty komputerowe i sieciowe, do tej pory ponad 70 z nich już je wdrożyło i współpracuje z odpowiednimi departamentami w MC. Trwają też prace nad kluczową dyrektywą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Jak zaznaczyła minister, jednym z pierwszych sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa zasobów był system rejestrów państwowych. "Tutaj idą pierwsze poważne inwestycje, żeby to bezpieczeństwo, nie najgorsze, jeszcze wzmocnić, żeby tym kluczowym danym osobowym Polaków nie zagrażał żaden atak z zewnątrz" - zadeklarowała Streżyńska.

Minister zastrzegła, że zapewnienie cyberbezpieczeństwa państwa jest bardzo kosztowne od strony kadrowej i sprzętowej. "Musimy to rozkładać na dłuższe okresy czasu i powoli budować ten system" - oceniła.

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin mówił z kolei, że tematyka cyberbezpieczeństwa wpisuje się w strategię przebudowy modelu polskiej gospodarki w ramach tzw. planu Morawieckiego. Obiecujące projekty w tej dziedzinie - zaznaczył minister - mają być rozwijane w ramach funduszu Witelo Fund utworzonego przez Grupę PZU oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w celu promocji i realizacji innowacyjnych projektów.

W, rozpoczętej w poniedziałek, tegorocznej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC) uczestniczy 120 prelegentów z 20 krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Andrzej Duda skierowało do nich list, który odczytał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak zauważył prezydent w przesłaniu, cyberbezpieczeństwo staje się jednym z głównych wyzwań naszych czasów. "Polska pragnie znaleźć się w gronie liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa" - zadeklarował Duda.

(PAP)

>> Czytaj również: Prezydent Duda: Cyberprzestrzeń kolejną domeną działania dobrze rozwiniętego państwa

Powiązane tematy

Komentarze