Informacje

KNF konsultuje nowelizację rekomendacji ws. kredytów hipotecznych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 października 2016, 21:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Założenia nowelizacji Rekomendacji S, regulujące zasady udzielania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej, przekazał w poniedziałek do konsultacji bankom i innym instytucjom finansowym wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak - wynika z opublikowanego pisma Kwaśniaka do prezesa ZBP.

Jak pisze Kwaśniak w piśmie opublikowanym na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, komisja zamierza uzupełnić tzw. Rekomendację S (dotyczącą kredytów hipotecznych) o zasady udzielania kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową.

"Rozszerzenie zakresu Rekomendacji S jest w opinii KNF uzasadnionym działaniem, ukierunkowanym na rozwój tych kredytów na polskim rynku. Obecne warunki rynkowe powinny prowadzić do zwiększonego zainteresowania banków kredytami na stałą stopę" - czytamy w piśmie wiceszefa KNF do prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza.

Trzy główne powody zainteresowania banków takimi kredytami to, według KNF: rosnąca koncentracja ryzyka, wynikająca z historycznie niskich stóp procentowych, "potrzeba ochrony interesów osób długoterminowo zadłużających się w celu finansowania potrzeb mieszkaniowych", a także potrzeba spełnienia przyszłych wymogów w zakresie płynności długoterminowej.

W piśmie wiceszef KNF zwraca uwagę na trzy "szczególnie istotne" aspekty projektowanej nowelizacji Rekomendacji S. Są to: stała stopa kredytu powinna obowiązywać minimum 10 lat; banki powinny mieć obowiązek czytelnego informowania klientów - w umowie kredytowej - o ograniczeniach dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu; klienci powinni być w pełni świadomi specyfiki kredytu na stałą stopę, więc także np. materiały reklamowe nie powinny ich wprowadzać w błąd.

Wiceszef KNF, jak wynika z pisma, czeka na uwagi ZBP do 10 listopada br. Do pisma załączony jest też cały projekt założeń nowelizacji Rekomendacji S.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze