Informacje

Kupuję lokalnie

wSieci

wSieci

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce

  • 2 listopada 2016
  • 09:58
  • 1
  • Tagi: Kupuję bo polskie lifestyle PKN Orlen wSieci
  • Powiększ tekst

Slow Food to smakowanie życia poprzez zdrową żywność przygotowaną w poszanowaniu środowiska, według tradycyjnych technologii i z wykorzystaniem lokalnych produktów

Nasze życie nabrało zawrotnego tempa i nie zwalnia. W codziennym biegu, gdy praca i obowiązki pochłaniają większość energii, na wiele rzeczy brakuje nam czasu — nie mamy możliwości odpoczynku, wyciszenia i delektowania się tym, co dała nam natura.

Żyjemy w nieustannym stresie. Odpowiedzią na życie w pośpiechu jest nurt Slow Life, zachęcający nas do zwolnienia tempa i dostrzeżenia tego, co w życiu najważniejsze. Z tego stylu wyrósł z kolei nurt Slow Food (powolne jedzenie). Choć idea Slow Food narodziła się we Włoszech w latach 80. XX w., to za sprawą organizacji non profit zadomowiła się też w Polsce i propaguje się ją jako „ochronę prawa do smaku”. Slow food to nie tylko promowanie kultury delektowania się posiłkami z przyjemnością i bez pośpiechu w gronie najbliższych, lecz również ochrona lokalnych dóbr i producentów żywności oraz tradycyjnych metod jej wytwarzania.

To także kupowanie żywności lokalnej, wytworzonej z poszanowaniem techniki wymagającej nakładu czasu i pracy w jej przygotowanie. Od początku istnienia organizacja zajęła się szeroko rozumianą ochroną oraz wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności. Szczególnie takich, którzy wytwarzają oryginalne produkty, niespotykane w innych miejscach na świecie, jak choćby oscypki, miody pitne, rogale świętomarcińskie, kiełbasa lisiecka i wiele innych. Tego typu produkty są synonimem żywności tradycyjnej, zdrowej i niestety zagrożonej zniknięciem w wyniku coraz bardziej natarczywej ekspansji fast foodów lub — inaczej mówiąc — wysoko przetworzonej żywności. Ponadto, jak podkreślają kulturoznawcy, rozwój kultury opiera się na wielu różnych filarach, również tym kulinarnym.

Arka Smaku bez pośpiechu

W swojej idei Slow Food chce chronić od zapomnienia wszystko to, co daje przyjemność garstce osób, a mogłoby dawać każdemu — oczywiście każdemu, kto tylko zechce po to sięgnąć. W tym celu powstał projekt Arka Smaku, który przy udziale przedstawicieli świata kultury, nauki, dziennikarstwa i polityki promuje małych i zagrożonych zapomnieniem producentów żywności, stwarza im szansę zaistnienia w szerszej świadomości społecznej, coraz bardziej otwartej na wspieranie wysokiej jakościowo produkcji przyjaznej środowisku naturalnemu i służącej zdrowiu człowieka. Inicjatorzy Arki, której nazwa nawiązuje do biblijnej Arki Noego, gdzie ocalenie przed zagładą znalazły zwierzęta i rośliny, zakładają też przywrócenie tradycyjnych receptur, warzyw, owoców, zbóż oraz niektórych odmian zwierząt hodowlanych, które niemalże wyginęły lub są zagrożone wyginięciem (jak np. żyjąca tylko w Małopolsce czerwona krowa, będąca pod opieką zakonu cystersów ze Szczyrzycu).

O skali zjawiska najlepiej mówią liczby. Otóż w XX w. w Europie zanikło 75 proc. produktów spożywczych, w tym samym czasie w Ameryce spotkało to 93 proc. Na 30 tys. gatunków jadalnych roślin na świecie 95 proc. upraw ludzkości to zaledwie 30 z nich, czyli zaledwie promil możliwości.

Prosto od rolnika

Nową inicjatywą, wpisująca się w idee Slow Food, wspierającą lokalnych producentów żywności, jest powstały wiosną internetowy targ Rano Zebrano, na którym można kupić produkty prosto od rolników z Mazowsza. Twórcą tego wirtualnego targowiska jest mieszkaniec Warszawy Przemysław Sendzielski, który postanowił dostarczać zdrową żywność nie tylko swojej rodzinie, przyjaciołom, lecz także ułatwić dostęp do niej innym osobom, które nie mają czasu, aby regularnie zaglądać na stołeczne targi.

Tradycyjny sposób dystrybucji jest stosunkowo drogi, nieekologiczny i nie daje żadnej gwarancji, że klient kupi świeże produkty. Co innego na wirtualnym targu Rano Zebrano. Tu klient może zamówić produkty zbierane i wytwarzane w obrębie do 100 km od Warszawy, które są odbierane prosto od rolników o poranku w dniu dostawy. Taki sposób działania ogranicza koszty transportu, przechowywania i straty wynikające z psucia się żywności. Odbiorcom zaś gwarantuje najwyższą jakość i świeżość produktów za rozsądną cenę, która jednocześnie jest rozsądnym dochodem dla samych producentów.

Anna Szymczak

Partner akcji
tytuł

Twój włos ma głos!

tytuł

Balsam Koloryzujący Venita Henna Color oparty na ekstrakcie z naturalnej henny barwi i pielęgnuje włosy. Jest delikatny i łatwy w użyciu, nadaje włosom intensywny, pełen blasku kolor. Nie zawiera amoniaku, utleniaczy, rezorcyny i PPD. Venita Henna Color Balsam Koloryzujący z ekstraktem z naturalnej henny. Dostępny w Drogeriach Natura, Hebe, Auchan oraz w handlu tradycyjnym na terenie całego kraju.

Cena: 8,50 zł

Producent: VENITA Fabryka Kosmetyków Sp. z o.o. www.venita.com.pl

Efekt syrenki na włosach!

tytuł

Łatwy w użyciu sprej do włosów, idealny do stylizacji fryzur wieczorowych i karnawałowych. Intensywny kolor i lśniące drobinki tworzą nadzwyczajnie kontrastowy efekt na włosach jasnych oraz ciemnych. Zmywa się po jednym myciu włosów! VENITA 1-DAY METALLIC koloryzujący sprej do włosów w stu procentach zmywalny. Dostępny w drogeriach Natura, Hebe, Auchan oraz w handlu tradycyjnym na terenie całego kraju.

Cena ok. 11 zł

Producent: VENITA Fabryka Kosmetyków Sp. z o.o. www.venita.com.pl

La KOGUTA – prawdziwe soki z Polski

tytuł

W małych, poręcznych butelkach zamknięte są soki z najlepszych polskich warzyw i owoców. Tłoczone na zimno, bez dodatku cukru, bez chemii i koncentratów, bez rozcieńczania. I to jest gwarancją ich prawdziwego smaku!

Więcej na Facebook/lakogutadrinks

Tankujesz – pomagasz!

Leczenie i rehabilitacja orłów

tytuł

TY też MOŻESZ POMÓC! Teraz Twoje punkty pomogą sfinansować leczenie i rehabilitację ptaków, które w różnych ośrodkach dochodzą do zdrowia. Wybierając tę nagrodę, przekazujesz 1000 punktów VITAY na rzecz programu leczenia i rehabilitacji ptaków drapieżnych w Polsce „ORLEN dla Orłów”. Za każde 1 000 punktów VITAY Fundacja „ORLEN — Dar Serca ” wpłaci 5 zł na konto stowarzyszenia Ptaki Polskie. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane ośrodkom leczenia i rehabilitacji ptaków na terenie całej Polski.

Miód z propolisem

tytuł

Miód i propolis czyli wszystko od pszczół. Bez kitu to duet palce lizać. Wszystko połączone w tajnych proporcjach dzięki którym produkt nie traci właściwości, które posiada miód i propolis. Reasumując podwójna dawka energetycznego cuda i obowiązkowy element w domowej apteczce! Pomoże przy problemach z górnymi drogami oddechowymi oraz z zapaleniem gardła i krtani. Jego działanie nie jest obojętne w chorobie wrzodowej oraz przy problemach z dwunastnicą.

Producent: Pszczelarz Kozacki – Pasieka Tadeusz Kozak

Znaczek kolekcjonerski

tytuł

Poczta Polska SA, podążając za nowymi trendami w kulturze masowej, wydała znaczek pocztowy „Wiedźmin” – prezentując bohatera polskiej gry komputerowej, najpopularniejszej obecnie na rynku międzynarodowym.

Emitent: Poczta Polska SA

Komentarze