Informacje

Jedna trzecia ze #100zmianDlaFirm przyjęta przez rząd

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 10 listopada 2016, 16:56

    Aktualizacja: 11 listopada 2016, 17:19

  • Powiększ tekst

Rada Ministrów przyjęła pierwsze 33 ułatwienia z pakietu #100zmianDlaFirm. Rządowe propozycje zakładają m.in. ochronę podatników przed zmianami interpretacji prawa, mniejszą uciążliwość kontroli w firmach i łagodniejsze przepisy prawa pracy. Celem ustawy jest poprawa otoczenia prawnego przedsiębiorców. To pierwszy z ośmiu projektów, które przyjął rząd w ramach prac nad pakietem #100zmianDlaFirm.

Według nowych przepisów przyjętych przez rząd firmy będą zobowiązane prowadzić pełną księgowość dopiero po osiągnięciu przychodów netto w wysokości 2 milionów euro rocznie. Wcześniej było to 1,2 mln euro, a próg nie był zmieniany od 2008 r. Ponadto firmy będą musiały utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz wydać regulaminy pracy i wynagradzania dopiero po zatrudnieniu 50 pracowników, a nie 20 – jak to jest obecnie. Dotyczy to nie tylko blisko 50 tys. firm, które mają od 20 do 49 pracowników, ale też 650 tys. przedsiębiorców zatrudniających od 1 do 19 pracowników. Kontrola mają być przeprowadzane na podstawie analizy ryzyka, tzn. tam, gdzie ryzyko naruszenia prawa jest największe.

Większość zmian wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., ale to nie koniec. Kolejne uproszczenia są już w trakcie prac legislacyjnych. Przykładowo zespół ekspertów pracuje nad nowym rodzajem działalności – prostą spółką akcyjną. To rozwiązanie, powstaje głównie z myślą o młodych, innowacyjnych firmach.

Pozytywnie odniósł się do zmian Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Te zmiany zdecydowanie przysłużą się swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i pozytywnie wpłyną na pozycję małych i średnich firm. Należy jednak pamiętać, że wciąż wiele spraw pozostaje niezałatwionych - praktyki organów administracji publicznej bywają bardzo niesprawiedliwe (co wykazane jest w ostatnim raporcie ZPP), więc należałoby podjąć z nimi walkę - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji.(..)

-Mamy nadzieję, że wicepremier Mateusz Morawiecki i rząd Beaty Szydło nie poprzestaną na tym jednym kroku, a przyjęty projekt ustawy stanowi jedynie wstęp do naprawy polskiego systemu prawnego oraz instytucjonalnego. Pracy do wykonania jest jeszcze bardzo dużo, jednak podejmowanym w jej ramach działaniom należy mocno kibicować - jeśli zakończą się sukcesem, być może za kilka lat znajdziemy się w innej, lepszej rzeczywistości gospodarczej - uważa ZPP.

-Wkrótce odsłona reformy prawa gospodarczego. Przedstawimy wtedy pakiet ustaw pod wspólną nazwą Konstytucja Biznesu, którego rdzeniem będzie nowa, prowolnościowa ustawa określająca zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce - zapowiada Mateusz Morawiecki wicepremier i minister rozwoju i finansów.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.