Informacje

Kim jest polski innowator i jak UE chce go wspierać

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 14 listopada 2016, 10:59

  • Powiększ tekst

W europejskich rankingach innowacyjności Polska plasuje się na 23. miejscu na 28 państw. Tym samym znajdujemy się gronie tzw. „umiarkowanych innowatorów”. Działania oferowane w ramach nowej perspektywy unijnej, jak „Bon na innowacje dla MSP” czy instrument InnovFin mają sprawić, że polscy innowatorzy rozwiną skrzydła.

W rankingu European Innovation Scoreboard 2016 opublikowanym przez Komisję Europejską Polska zajmuje 23. pozycję wśród 28 europejskich państw. Do europejskich i światowych liderów innowacyjności jeszcze nam daleko, ale naszą pozycję poprawia stosunkowo wysoka skłonność polskich spółek do inwestycji. W tym zakresie polskie firmy uplasowały się na 14. miejscu w rankingu European Innovation Scoreboard 2016.

Wielu polskich przedsiębiorców realizuje swoje wizje mimo braku środków – korzystając z kredytów, leasingów oraz pożyczek inwestycyjnych.

– Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci innowacyjni, są „oczkiem w głowie” Unii Europejskiej. Firmy, które mają pomysły i chcą je realizować, mogą liczyć na szereg form wsparcia finansowego, co ma służyć zwiększaniu konkurencyjności gospodarki – zauważa Monika Ostaszewska, Menadżer Produktów w Raiffeisen Leasing.

Dla tych, którzy chcą się rozwijać, inwestując w niestandardowe i ryzykowne rozwiązania, Unia Europejska przygotowała instrument finansowy o nazwie InnovFin. Jego zadaniem jest ułatwienie dostępu do kredytów, leasingów i pożyczek, niezbędnych do finansowania inwestycji. Gwarancje udzielone w ramach InnovFin pozwalają bankom i firmom leasingowym obniżyć wymagania, skrócić procedury i finansować nawet najbardziej niestandardowe i ryzykowne projekty.

Kto jest i kto może być innowatorem? W wymaganiach kwalifikujących do programu InnovFin uwzględniono 14 kryteriów innowacyjności. Przedsiębiorca starający się o leasing lub pożyczkę w ramach programu musi spełnić jedno z nich, aby otrzymać finansowanie. Zostały one opracowane w taki sposób, aby nie dyskwalifikowały przedsiębiorstw spoza branży nowych technologii, nieopracowujących unikalnych patentów czy takich, które wcześniej skorzystały z dotacji unijnych. Dzięki elastycznemu rozumieniu pojęcia innowacyjności, program daje dostęp do atrakcyjnego finansowania szerokiej grupie polskich firm. Preferencyjne produkty finansowe są dostępne za pośrednictwem Narodowych Pośredników Finansowych – polskich instytucji, które uzyskały unijną akredytację.

  • Zgłaszają się do nas firmy z różnych branż. Od prywatnych ośrodków medycznych poprzez producentów makaronów, aż do firm z branży sportowo-rozrywkowej. Do tej pory w ramach programu InnovFin sfinansowaliśmy m.in. nowoczesną aparaturę medyczną, stację prób silników czy wyposażenie parku trampolin – mówi Monika Ostaszewska, Menadżer Produktów w Raiffeisen Leasing – Polski innowator to nie tylko firma z branży nowych technologii czy instytut badawczy pracujący nad rewolucyjnym rozwiązaniem. To także producent wyrobów z plastiku ekologicznego, który chce inwestować w nowe maszyny, browar rzemieślniczy wdrażający nowe receptury czy prywatna klinika inwestująca w sprzęt nowej generacji. Wszyscy ci przedsiębiorcy przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, a tym samym rozwoju polskiej gospodarki ¬– dodaje Monika Ostaszewska.

Dwutorowe wsparcie unijne impulsem do podwójnego rozwoju

Innowacje potrzebują zarówno zastrzyków finansowych – w postaci dotacji, jak i impulsów stymulujących do działania – czyli instrumentów zwrotnych. InnovFin jest częścią tzw. „drugiej odnogi Plany Junckera”, której celem jest rozwijanie i upowszechnianie instrumentów zwrotnych. Powstały one w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na finansowanie ryzykownych i innowacyjnych inwestycji. InnovFin obejmuje finansowanie leasingiem lub pożyczką o wartości od 107 tys. do prawie 4 mln zł (25-930 tys. EUR). Ponadto przedsiębiorcy mogą liczyć na bardziej atrakcyjną strukturę transakcji niż w ramach standardowego finansowania, a więc np. na korzyści cenowe.

– Procedura pozyskania pożyczki czy leasingu z dofinansowaniem nie wymaga składania specjalnych wniosków ani stania w kolejkach. Bank lub firma leasingowa same przechodzą proces aplikacyjny w celu pozyskania gwarancji z instytucji unijnych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy procedura jest standardowa, a nawet prostsza ze względu na obniżone wymagania kwalifikacyjne – dodaje Monika Ostaszewska.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.