Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Jeszcze dziś Sejm zajmie się esbeckimi emeryturami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 14 grudnia 2016
  • 08:26
  • 4
  • Tagi: emerytura emerytury gospodarka polityka prawo Sejm Służba Bezpieczeństwa
  • Powiększ tekst

Sejm, który w środę po godz. 9. wznowił posiedzenie wybierze m.in. nowego sędziego TK. Komisja sprawiedliwości po burzliwych obradach pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału w miejsce kończącego 19 grudnia kadencję prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

Kandydaturę Warcińskiego zgłosiło PiS; pozostałe kluby parlamentarne nie zgłosiły kandydatów.

Prezentując Warcińskiego, przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) powiedział we wtorek, że jest on "dobrym kandydatem na sędziego konstytucyjnego". Posłowie opozycji domagali się od Warcińskiego odpowiedzi na wiele pytań związanych z kryzysem konstytucyjnym. Kandydat na sędziego mówił o TK m.in., że "od tych, którzy sprawują tak olbrzymią władzę, powinno się wymagać wyjątkowo umiaru i najwyższej staranności". "Ostatnio ten umiar przekroczono" - ocenił.

Dr Warciński jest dyrektorem Biura Analiz Sejmowych. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalność prawo cywilne, adiunktem w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW, autorem monografii "Umowne prawo odstąpienia" oraz publikacji "Służebność gruntowa według kodeksu cywilnego".

W Sejmie zaplanowano też pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, który zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonych z najwyższych organów władzy RP, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.

Sejm będzie też dalej pracował nad rządowym projektem "ustawy dezubekizacyjnej", zgodnie z którym emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. We wtorek sejmowe komisje: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny nie poparły wniosku PO o odrzucenie projektu. Komisje odrzuciły też wnioski PO i Nowoczesnej o wysłuchanie publiczne projektu "ustawy dezubekizacyjnej".

Posłowie będą też kontynuować pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej, który dotyczy powierzenia Służbie Więziennej zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prokuraturze Krajowej oraz nad rządowym projektem ustawy o ustanowieniu "Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020", który zakłada poprawę bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych przez ich doposażenie w odpowiedni sprzęt.

PAP/ as/

Komentarze