Informacje

Firma w sieci 2017

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 1 stycznia 2017
  • 10:23
  • 0
  • Tagi: biznes innowacje internet prognoza technologia
  • Powiększ tekst

Coraz więcej technologii sieciowych znajduje zastosowanie w firmach. Rok 2017 na pewno nie będzie pod tym względem gorszy. - Jesteśmy na progu wielkiej technologicznej zmiany - twierdzą eksperci Cisco.

Dla speców od technologii sieciowych 2016 rok okazał się fascynujący, podobnie będzie w 2017. Inżynierowie Cisco wyznaczyli dziesięć obszarów, które będą newralgiczne dla firm w nadchodzącym roku.

1 Wiele firm przeniesie swoje aplikacje do chmury i wprowadzi istotne zmiany w architekturze sieci WAN. Cisco spodziewa się, że tradycyjne segmenty sieci występujące w firmowych centrach danych będą rozszerzane.

2 Gorącym tematem stanie się wirtualizacja. Technologia NFV (Network Functions Virtualization) będzie masowo stosowana zarówno w systemach należących do usługodawców, jak i do przedsiębiorstw, zwłaszcza o strukturze rozproszonej. Ułatwi ona administratorom sieci - obsługujących wiele zdalnych oddziałów - dostarczanie i skalowanie usług. NFV zwiększa efektywność zasobów i tworzy nowe źródła przychodów, pozwala udostępnić nowe usługi, np. zabezpieczeń czy opartych o lokalizację.

3 W biurach rozwinie się Internet rzeczy - – IoT (Internet of Things). Na coraz szerszą skalę będzie stosowane inteligentne oświetlenie, usługi lokalizacji osób i zintegrowane systemy klimatyzacji. Eksperci Cisco uważają, że firmy zaczną integrować i konsolidować rzeczy znajdujące się w ich siedzibach i biurach w o wiele większym stopniu, niż do tej pory. Będzie to możliwe dzięki lepszym mechanizmom bezpieczeństwa zapewniającym segmentację i profilowanie sieci.

4 Poza centra danych wyjdą sieci SDN (Software-Defined Networking). Według Cisco, w 2017 roku wizja kompletnej (end-to-end) programowalnej i zautomatyzowanej sieci obejmującej wszystkie domeny stanie się rzeczywistością.

5 Imponujące perspektywy otwierają się przed technologią uczenia maszynowego - machine learning. Dzięki jej zastosowaniu, pojawią się rozwiązania oferujące znacznie większe niż dotąd możliwości zapobiegania awariom i zwiększania niezawodności działania systemów sieciowych. Usługi chmurowe wykorzystujące agregację i analizę danych pochodzących z wielu różnych sieci pozwolą na znacznie lepszą i szybszą diagnozę pojawiających się problemów i ich rozwiązywanie. Według niektórych opinii, machine learning otwiera „drugą epokę cyfrową” (pierwsza zaczęła się wraz z nadejściem i popularyzacją Internetu). Przykładem zastosowania uczenia maszynowego jest wykorzystanie danych w reklamie internetowej: machine learning pozwala usunąć śmieci niepotrzebne konkretnemu odbiorcy.

6 Standardem staną się usługi oparte na lokalizacji. Skorzystają z nich przede wszystkim firmy wykorzystujące sieci bezprzewodowe, zwłaszcza w handlu detalicznym, opiece zdrowotnej lub przemyśle rozrywkowym.

7 Zostanie spopularyzowana technologia Voice over Wi-Fi, pozwalająca na realizowanie połączeń za pośrednictwem dowolnej dostępnej sieci Wi-Fi. Standard VoWi-Fi został już wsparty przez urządzenia Apple iOS oraz wielu największych dostawców usług. Technologia oferuje znacznie mniejsze koszty połączeń głosowych.

8 Według Cisco, „administrator” sieci zamieni się w „programistę” sieci. Administratorzy, którzy są w stanie połączyć głęboką wiedzę o działaniu sieci z umiejętnościami programowania, będą mogli wprowadzić ulepszenia zwiększające wydajność systemu i zasięg oferowanych usług. Rok 2017 będzie przełomowy pod względem liczby administratorów, którzy zrozumieją jak ważne jest rozszerzenie dotychczasowych umiejętności.

9 Programowanie przesunie się z urządzeń sieciowych do kontrolerów sieci. Jest to obszar, gdzie funkcjonowanie sieci można rzeczywiście uprościć i przeskalować. W 2017 roku większość innowacji dotyczących programowania funkcji sieciowych będzie dotyczyła właśnie kontrolerów i wpływała bezpośrednio na ogólne działanie usług sieciowych, a nie indywidualnych urządzeń.

10 Wzrośnie popularność bezprzewodowych technologii transmisji o niskim poborze mocy - Low Power Wireless Access. Popularyzacja LPWA spowoduje szybki wzrost liczby aplikacji IoT. Technologia ta jest rozwiązaniem idealnie nadającym się do obsługi dużej liczby rozproszonych czujników w systemach, które wymagają małego poboru mocy, czyli długiego czasu działania bez wymiany baterii, oraz niskich kosztów eksploatacji.

Oprac. SK na podst. Cisco Poland Blog - Technologie sieciowe dla biznesu

Komentarze