Informacje

Obok Via Baltica powstaje kolejowa Magistrala Wschodnia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 2 stycznia 2017
  • 13:14
  • 1
  • Tagi: biznes kolej modernizacja PKP PLK Polska Wschodnia
  • Powiększ tekst

Na początku lutego PKP PLK otworzą oferty w przetargu na projekt i modernizacje trzech linii kolejowych w Podlaskiem, które są elementem tzw. magistrali wschodniej. W efekcie poprawią się połączenia kolejowe w Polsce wschodniej, m.in. czas podróży będzie krótszy.

Chodzi o projekt i budowę linii: Czeremcha-Hajnówka, Białystok-Bielsk Podlaski (Lewki) oraz Lewki-Hajnówka. Przetarg ogłoszono w ostatnich dniach grudnia 2016 r. Jest prowadzony w systemie "projektuj i buduj". Inwestycje te są wśród najważniejszych podlaskich inwestycji na kolei, znajdują się w Krajowym Programie Kolejowym.

Pieniądze na te inwestycje pochodzą z UE z programu Polska Wschodnia 2014-2020. Szacunkowy koszt tych prac to ok. 300 mln zł - poinformowały PKP PLK w komunikacie prasowym. Modernizacje mają być realizowane w latach 2017-2020.

Dzięki inwestycji na trasie Białystok-Czeremcha i od Czeremchy do granicy województwa o 45 minut ma się skrócić czas podróży na trasie Siedlce-Czeremcha-Białystok. Obecnie to 3 godz. i 8 minut. Trasę Białystok-Czeremcha będzie można pokonać o 23 minuty szybciej. Teraz podróż trwa godzinę i 34 minuty. Trasę Lewki-Hajnówka będzie można natomiast przejechać o 24 minuty szybciej. Prace na linii: granica województwa-Czeremcha-Hajnówka mają kosztować ok. 170 mln zł.

Główny cel inwestycji na nieczynnej obecnie linii nr 52 Lewki-Hajnówka to przywrócenie ruchu na tej trasie. Będą przebudowane stacje: Lewki, Morze, Stare Berezowo, Chytra i Hajnówka. Powstanie nowy przystanek Mikłasze. Planowany koszt to 80 mln zł.

50 mln zł mają natomiast kosztować prace na odcinku Białystok-Bielsk Podlaski (Lewki). Planowana jest wymiana torów, rozjazdów, przebudowa peronów tak, by pasażerowie mogli łatwiej wsiadać do pociągu.

Magistrala Wschodnia jest koncepcją, która zakłada modernizację już istniejących linii kolejowych, które połączą ze sobą stolice pięciu województw Polski wschodniej - przypominają PKP PLK. Z programu Polska Wschodnia korzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

PAP, MS

Komentarze