Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Globalna awaria bankomatów: Wiemy, które maszyny są zagrożone

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 4 stycznia 2017
  • 10:25
  • 4
  • Tagi: awaria bank banki bankomat finanse gospodarka technologia
  • Powiększ tekst

Wygląda na to, iż 2 miliony bankomatów na świecie może być zagrożonych poważną awarią. Maszyny mogą zamilknąć przez krytyczną awarię w systemie. W Polsce awaria może dotknąć bankomatów BPS i PKO.

Jak podają nasze źródła chodzi o bankomaty NCR. Okazuje się, iż maszyny powyżej pewnego numeru seryjnego obciążone są dość poważną wadą, która spowodować może globalną awarię.

Każdy bankomat co jakiś czas musi zostać poddany restartowi. Sęk w tym, iż awaria ta uniemożliwia ponowne ich uruchomienie. Przypomnijmy - każdy bankomat jest restartowany na przykład podczas ładowania doń gotówki. Podobnie jest w przypadku awarii odcinających prąd do danej maszyny - wtedy także następuje restart systemu.

Rzecz w tym, iż bankomaty NCR powyżej pewnego numeru seryjnego obciążone są wadą firmware jednego z komponentów. Awaria sprawia, że bankomat nie uruchomi się ponownie po restarcie. Kwestia dotyczyć może nawet 2 mln bankomatów na całym świecie. Sprawę wykryto niedawno i nasze źródła informują, iż NCR może problem rozwiązać w ciągu ośmiu godzin. Trudno jednak oszacować ile potrwa aktualizacja oprogramowania przez banki.

O dalszym ciągu sprawy będziemy na bieżąco informować.

AKTUALIZACJA

Jak podają nasze źródła na świecie awarią dotkniętych jest już kilka tysięcy bankomatów, w tym maszyny znajdujące się w Polsce. Dodają też, iż w Polsce chodzi między innymi o bankomaty sieci Euronet. Z kolei na świecie klientem NCR jest między innymi CitiBank.

AKTUALIZACJA

Nasze źródła informują, iż NCR zidentyfikowało problem i od kilku godzin pracuje nad jego naprawą. Wszystko wskazuje na to, iż najgorszy scenariusz - masowe awarie bankomatów - raczej się nie spełni, choć firma cały czas zachowuje ostrożność. Jak podają nasze źródła naprawa bankomatów może potrwać jeszcze nawet do kilku dni, bowiem NCR wraz z bankami musi objąć działaniem wszystkie zagrożone punkty. Co więcej - każdy bank musi zaimplementować naprawy indywidualnie.

Wiemy też, które bankomaty mogą być zagrożone. Awaria mogłaby dotknąć maszyny należące do banków BPS i PKO, jak również niektóre z maszyn banku Millenium. Na razie nasze źródła informują, iż do producenta bankomatów wpłynęło kilka tysięcy informacji o awariach na świecie.

as/

Komentarze