Informacje

MRPiPS: więcej osób może skorzystać z pomocy żywnościowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 3 stycznia 2017
  • 13:31
  • 0
  • Tagi: ludzie pomoc żywność
  • Powiększ tekst

Od nowego roku wzrosły progi dochodowe, uprawniające do korzystania ze współfinansowanego przez UE programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 - poinformowało MRPiPS. Oznacza to, że z programu będzie mogła skorzystać większa liczba osób.

Aktualna edycja programu (Podprogram 2016) rozpoczęła się w sierpniu i potrwa do czerwca 2017 r. Od nowego roku korzystać mogą z niego wszystkie znajdujące się w trudnej sytuacji osoby i rodziny, których dochód nie przekracza: 1 268 zł dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 951 zł) oraz 1 028 zł dla osoby w rodzinie (dotychczas 771 zł). Poprzednie stawki obowiązywały od początku realizacji programu, tj. od grudnia 2014 r.

Osoby chcące skorzystać z pomocy mogą się zgłaszać do swoich ośrodków pomocy społecznej (OPS) lub organizacji partnerskich Programu. Jeśli OPS zakwalifikuje osobę lub rodzinę do pomocy, wówczas do końca czerwca 2017 r. będzie ona uprawniona do otrzymywania paczek żywnościowych, których łączna roczna wartość na osobę lub rodzinę wynosi ok 230 zł. W paczkach są m.in.: makarony, ryże, sery, mleko, przetwory z warzyw, owoców, konserwy mięsne, olej, cukier. Potrzebujący mogą też skorzystać z posiłków przygotowywanych np. w jadłodajniach Caritas Polska.

W aktualnej edycji programu zaplanowano, że pomoc żywnościowa trafi do ponad 1 mln 300 tys. osób, które mają otrzymać w sumie ponad 6 mln 600 tys. paczek oraz ponad 1 mln 200 tys. posiłków. Łączna wartość żywności w Podprogramie 2016 to 300 mln zł.

Rozprowadzaniem żywności i wspieraniem akcji towarzyszących zajmują się: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej. Do akcji towarzyszących programowi należą m.in. warsztaty przygotowywania posiłków i takie, podczas których można się dowiedzieć, jak unikać marnowania żywności.

Od początku realizacji programu w 2014 r. pomoc otrzymało już ponad 3,5 mln osób - wydano ponad 16 mln paczek i ponad 2 mln posiłków. Wartość całego programu to ponad 2 mld zł. Zakupem żywności do programu zajmuje się Agencja Rynku Rolnego.

opracSzSz(PAP)

Komentarze