Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Przedsiębiorstwa: Więcej upadłości i restrukturyzacji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 12 stycznia 2017
  • 06:55
  • 1
  • Tagi: biznes gospodarka
  • Powiększ tekst

Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w 2016 roku wzrosła o 3% – do 760 podmiotów. Oznacza to przerwanie pozytywnego trendu spadku postępowań, który został zapoczątkowany w 2013 roku.

Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne uległo spowolnieniu w zeszłym roku. Zgodnie z przewidywaniami Coface, wzrost PKB Polski w 2016 roku sięgnie 2,7%. Jest to ewidentnie niższe tempo, niż 3,9% odnotowane w 2015. Jednak to nie wolniejsze tempo rozwoju naszej gospodarki było głównym powodem zwiększenia liczby upadłości i restrukturyzacji polskich firm.

– Główną przyczyną była zmiana prawa upadłościowego i wprowadzenie prawa restrukturyzacyjnego do polskiego systemu prawnego przedsiębiorstw – powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej – Restrukturyzacje stały się coraz powszechniejszą i popularną formą wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa, które były zagrożone niewypłacalnością lub już były niewypłacalne. W pierwszej połowie 2016 roku liczba restrukturyzacji odpowiadała za 17% wszystkich postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Polsce. W drugiej połowie roku już 1/3 postępowań to były restrukturyzacje. W związku z tym widzimy rosnącą popularność wykorzystywania tej formy wśród polskich przedsiębiorstw, które borykają się z trudnościami płatniczymi. Wprowadzone rozwiązania prawne można ocenić – na razie – pozytywnie i widać, że firmy sięgają po ten środek naprawczy. Pełna ocena wprowadzonej ustawy będzie możliwa dopiero po kilku kwartałach – może nawet po kilku latach – gdy zobaczymy, czy restrukturyzacje rzeczywiście naprawiają przedsiębiorstwa i przynoszą efekty – podsumował Sielewicz.

eNewsroom.pl/ as/

Komentarze