Informacje

Fot. Fratria/Artur Ceyrowski
Fot. Fratria/Artur Ceyrowski

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce zawieszona

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • 25 stycznia 2017
  • 15:19
  • 1
  • Tagi: biznes elektrownia atomowa elektrownia jądrowa Krzysztof Tchórzewski Ministerstwo Energii
  • Powiększ tekst

Projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest obecnie zawieszony – powiedział Radiu RMF minister energii Krzysztof Tchórzewski. W tym projekcie utopiono już około 200 mln zł.

Największym problemem, związanym z budową elektrowni jądrowej, są pieniądze.

Dotychczasowe propozycje finansowania budowy elektrowni jądrowej z zaangażowaniem budżetu państwa były nie do przyjęcia i obecnie są niemożliwe. Stąd projekt został zawieszony – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski z rozmowie z Radiem RMF.

Jak powiedział, zawieszenie projektu nie oznacza, że nie chcemy budowy siłowni jądrowej, po prostu Polska musi rozważyć, w co zainwestować.

Z punktu widzenia efektywności ekonomicznej jednoznacznie wygrywają bloki tradycyjne. Z punktu widzenia wymogów klimatycznych wyraźnie sytuację w kraju by nam poprawiła elektrownia jądrowa. Tu ja muszę podjąć decyzję. Tu nie ma ideologii – powiedział Tchórzewski w RMF.

Ze słów ministra wynika, że potrzebujemy pilnie nowych bloków, bo zaczyna się pojawiać problem maksymalnego poboru mocy.

Gdy mamy często kłopoty w szczytach zimowych i letnich, to planując inwestycje musimy działać roztropnie – stwierdził minister.

Minister Tchórzewski powiedział, że ostateczną decyzję – czy budować siłownię jądrową, czy jednak postawić na węgiel – zapadnie do końca tego roku.

Projekt budowy elektrowni jądrowej rozpoczął rząd Donalda Tuska. Powstała specjalna spółka, która jednak nawet nie wybrała nawet miejsca pod lokalizację siłowni. Głośno za to było o wynagrodzeniach członków zarządów spółki. Jej szef, Aleksander Grad, były minister skarbu państwa w rządzie Tuska, mógł na tej posadzie zarabiać nawet 100 tys. zł miesięcznie. Według RMF, na przygotowanie projektu budowy elektrowni jądrowej wydano już ok. 200 mln zł.

Komentarze