Informacje

Oprocentowanie lutowych obligacji detalicznych na poziomie ze stycznia

br

  • Opublikowano: 26 stycznia 2017, 14:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych, które będzie można kupować od 1 lutego, pozostanie na poziomie ze stycznia – poinformowało Ministerstwo Finansów. Dla papierów 2-letnich wynosi ono 2,10 proc. w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku 4-letnich oprocentowanie zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży na poziomie 1,25 proc. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich, jednak dla tych papierów wysokość marży wynosi 1,5 proc.

Bieżące wyniki sprzedaży pokazują, że zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na stabilnym poziomie. W lutym klienci indywidualni w dalszym ciągu mogą kupić obligacje na warunkach preferencyjnych w stosunku do obligacji hurtowych. Podniesione w grudniu i styczniu oprocentowanie dla całej oferty obligacji oszczędnościowych pozostaje na atrakcyjnym poziomie – komentuje Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Ja podaje resort finansów 6 i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania. Oprocentowanie tych obligacji zmienia się każdego roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,0 proc. dla 12-letnich.

Powiązane tematy

Komentarze