Informacje

Wyłudzili 210 mln podatku VAT za nielegalny handel paliwem

br

  • 27 stycznia 2017
  • 14:37
  • 1
  • Tagi: Ministerstwo Finansów oszustwa podatkowe paliwa VAT
  • Powiększ tekst

Zatrzymano kolejnych siedem osób z grupy przestępczej, która wyłudziła 210 mln zł VAT-u przy nielegalnym wprowadzaniu do obrotu paliw. W sumie zarzuty postawiono 23 podejrzanym, 12 trafiło do aresztu – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jak podał resort kolejne zatrzymania są wynikiem współpracy Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) we Wrocławiu oraz policjantów z województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Wobec pięciu podejrzanych sąd na wniosek prokuratury zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące. W stosunku do dwóch pozostałych podejrzanych zastosowano inne środki zapobiegawcze.

Podejrzani w swoich oszustwach korzystali z tzw. metody na słupa. Istotną rolę pełniły osoby, które zajmowały ważne funkcje w spółkach, np. prezesów lub prokurentów, a w rzeczywistości nie miały żadnego wpływu na działalność firm.

W zasadzie tylko dzięki nim było możliwe dokonanie tego rodzaju przestępstwa i to oni poniosą proporcjonalnie najdotkliwsze konsekwencje w stosunku do niewielkich korzyści, jakie osiągali. (...) Ich rola w praktyce sprowadzała się do poniesienia konsekwencji działań, które inspirowały osoby trzecie, o czym często zaczęli zdawać sobie sprawę po zatrzymaniu przez policję – czytamy w informacji ministerstwa.

Resort dodaje, że zatrzymanym za przestępstwa, o które są podejrzani, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Próbę wyłudzenia - 75 mln zł podatku VAT - wykryli akże pracownicy olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. Można przeczytać o tym: „Obracali” kawą, cukierkami i maszynkami do golenia

Komentarze