Informacje

Kaczyński: Powinniśmy podnieść wydatki na obronność do 3 proc. PKB

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 24 lutego 2017
  • 15:37
  • 9
  • Tagi: armia armia polska Jarosław Kaczyński obronność polityka Polska Zbrojeniowa przemysł zbrojeniowy wydatki państwa
  • Powiększ tekst

Uważam, że powinniśmy postawić sobie za cel zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB - zadeklarował szef PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską" . Opowiedział się także za działaniami "na rzecz włączenia Polski w amerykański system obrony atomowej".

W wywiadzie dla środowego wydania tygodnika b. premier pytany był m.in. o to, czy rząd PiS planuje zwiększenie środków przeznaczanych na armię.

Uważam, że powinniśmy sobie postawić za cel zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Bez względu na wsparcie sojuszników musimy podnieść radykalnie nasz potencjał obronny - mówił. Zastrzegł jednocześnie, że wypowiada się "w swoim imieniu, nie w imieniu rządu".

Lider PiS zaznaczył również, że celem polityki obronnej Polski powinno być nie tylko powiększenie armii czy lepsze jej wyposażenie, ale również "zwiększenie możliwości obronnych obywateli i państwa".

O bezpieczeństwie decyduje nie tylko wojsko, ale i cywile, administracja. Sprawne państwo jest w stanie uruchamiać działania proobronne, ale także mobilizować obywateli do angażowania się w budowanie bezpieczeństwa własnego kraju. Myślę choćby o działaniach w sferze kultury - wspieranie postaw patriotycznych, kreowanie odpowiednich wzorów zachowań. To wszystko tworzy potencjał obronny państwa . Jeśli chodzi o sprawy czysto wojskowe, to jestem zdania, że powinniśmy działać na rzecz włączenia Polski w amerykański system obrony atomowej. To w mojej ocenie byłoby optymalnym rozwiązaniem - dodał Jarosław Kaczyński.

PAP, MS

Komentarze