Informacje

Rynek czeka na wystąpienie Trumpa

br

  • Opublikowano: 27 lutego 2017, 11:33

  • 0
  • Powiększ tekst

Zdecydowanie istotnym wydarzeniem rynkowym wydaje się być zaplanowane na 28 lutego orędzie prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie USA – oceniają analitycy BOŚ banku. W swoim komentarzu dodają, że w kontekście wyższej niepewności, dotyczącej priorytetów działań nowej administracji, wszelkie konkretne informacje donoszące się do działań w polityce gospodarczej oraz terminu ich wdrożenia będą dla rynków bardzo istotne.

Ubiegłotygodniowe informacje co do priorytetów administracji prezydenckiej w USA wspierają naszą ocenę, utrzymywaną od kilkunastu tygodni, iż oczekiwania rynkowe na szybkie oraz znaczące zmiany w polityce fiskalnej, skutkujące szybkim i silnym ożywieniem gospodarki oraz inflacji są przesadzone. Póki co, faktycznie wydaje się, że reformy fiskalne nie są najważniejszym priorytetem nowej administracji, kwestią cały czas niejasną pozostaje skala zmian w polityce gospodarczej zarówno w zakresie obciążeń podatkowych, wydatków publicznych, ale i polityki handlowej – napisali w komentarzu analitycy.

Oczywiście pod warunkiem, że jakiekolwiek konkretne kwestie zostaną zawarte w zapowiadanym przemówieniu prezydenta USA.

Podtrzymujemy nasze oczekiwania średnioterminowej korekty rynkowej co do oczekiwań szybkiego i dynamicznego ożywienia gospodarki USA, co powinno skutkować obniżeniem długookresowych stóp procentowych. Jednocześnie, sytuacja z minionego tygodnia także przypomniała, że na potencjalną skalę wzrostu cen złotowych aktywów (cen obligacjii kursu złotego) istotny wpływ będzie też miała sytuacja polityczna w Europie. Stąd zmienność sytuacji rynkowej w tygodniach kolejnych będzie zapewne podwyższona, szczególnie wobec zbliżającego się terminu wyborów parlamentarnych w Holandii 15 marca – czytamy w komentarzu.

W tym tygodniu oczekiwana jest informacja o wzroście polskiego PKB w IV kw. 2016 r. Jednak jak twierdzą ekonomiści BOS, powinna mieć ona raczej ograniczony wpływ na sytuację rynkową.

Większość informacji jest już znana (publikacja wstępnych danych przed dwoma tygodniami oraz publikacja danych za cały 2016r.). Pod koniec lutego, tak jak przed miesiącem nie będzie publikacji wstępnego szacunku CPI za luty, ze względu na zmianę koszyka inflacyjnego, a wydaje się, że obecnie to właśnie dane dot. inflacji mają większe znaczenie dla rynków w kontekście oczekiwań dot. przyszłych decyzji RPP – napisali w komentarzu analitycy BOŚ.

Dwa tygodnie temu GUS informował, że według szybkiego szacunku PKB w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. licząc rok do roku, natomiast licząc kwartał do kwartału wzrósł o 1,7 proc. wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc.

Powiązane tematy

Komentarze