Informacje

Energa wyemituje euroobligacje o wartości 300 mln euro

br

  • 1 marca 2017
  • 13:03
  • 0
  • Tagi: Energa energetyka euroobligacje finanse
  • Powiększ tekst

Grupa Energa wyemituje 10-letnie euroobligacje za 300 mln euro. Jak informuje spółka w komunikacie, skala zainteresowania inwestorów przekroczyła czterokrotnie kwotę oferowanych obligacji.

Rentowność obligacji wyniesie 2,25 proc. , a kupon odsetkowy na poziomie 2,125 proc. należy do jednych z najniższych kosztów finansowania wśród korporacyjnych emitentów euroobligacji w Europie Środkowo-Wschodniej dla 10-letniego okresu zapadalności. Emitentem euroobligacji będzie szwedzka spółka zależna Energa Finance AB, a gwarantem emisji Energa SA. Miejscem rejestracji i notowań emisji będzie giełda w Luksemburgu - czytamy w komunikacie.

Warunkiem sfinalizowania transakcji jest podpisanie w najbliższym czasie m.in. umowy subskrypcji. Ostateczne rozliczenie transakcji nastąpi 7 marca 2017 roku. Ponad 90 proc. emisji obejmą znaczący i wiarygodni inwestorzy instytucjonalni z Europy Zachodniej, głównie z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

W zeszłym tygodniu odbyliśmy spotkania z inwestorami podczas roadshow po Europie. Po powrocie byliśmy dobrej myśli. Właśnie zamknięta została księga popytu, a zgłoszone oferty złożyło ponad 130 inwestorów i ponad czterokrotnie przewyższyły wartość emisji. 90 procent wolumenu emisji pochodziło od funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych oraz funduszy emerytalnych. Cieszy mnie, że zakończyliśmy ten ważny dla Grupy Energa etap. Pozyskane z emisji euroobligacji środki przeznaczymy na realizację Strategii Grupy Energa, m.in. na działania zmierzające do utrzymania naszej pozycji lidera OZE oraz na inwestycje w obszarze dystrybucji. – zapowiada Jacek Kościelniak, wiceprezes Energa SA ds. finansowych.

Tym samym będą one wsparciem dla realizacji Strategii Grupy Energa 2016-2025, w której ponad 60 proc. nakładów inwestycyjnych przeznaczonych będzie na rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej. Głównym założeniem planu rozwojowego Grupy jest realizacja projektów, dla których bezpieczeństwo finansowe Grupy będzie zachowane, a poziom zadłużenia utrzymany na akceptowalnym poziomie.

Nie spoczywamy jednak na laurach. Przed nami kolejne wyzwanie, czyli doprowadzenie do końca prac nad emisją obligacji hybrydowych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, które dedykowane będą rozwojowi sieci dystrybucyjnej, w tym wymianie liczników na inteligentne, umożliwiające zdalne odczyty u wszystkich naszych klientów - dodaje Kościelniak.

Emisja nastąpi w ramach ustanowionego w 2012 roku i zaktualizowanego w lutym 2017 roku programu emisji euroobligacji EMTN (Euro Medium Term Notes) do 1 mld euro. W marcu 2013 roku spółka Energa Finance AB przeprowadziła pierwszą emisję euroobligacji o łącznej wartości 500 mln euro i 7-letniej zapadalności, kupon odsetkowy ukształtował się na poziomie 3,25 proc.

Komentarze