Informacje

Rekordowa liczba patentów przyznanych Polakom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 7 marca 2017
  • 10:56
  • 0
  • Tagi: biznes Europa innowacja innowacyjność naukowiec patent
  • Powiększ tekst

W 2016 r. polskie spółki i instytuty naukowe uzyskały 180 patentów w Europejskim Urzędzie Patentowym. To wzrost o 19 proc. Ale, niestety, spadła liczba zgłoszeń patentowych do EPO.

W ubiegłym roku EPO przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (2015 r.: 151), co stanowi nowy rekord. Jednak liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty, spadła o 27,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem (+17,4 proc. w 2015 r.).

W odniesieniu do 10 najważniejszych obszarów technologii w EPO, liczba polskich zgłoszeń odnotowała największy wzrost w sektorach elementów mechanicznych (+89 proc.) i transportu (+65 proc.) z którego najwięcej zgłoszeń patentowych wpłynęło z branży motoryzacyjnej. W efekcie wzrostu w sektorze transportu ten obszar technologii w 2016 r. odpowiadał za 8 proc. ogółu polskich zgłoszeń patentowych, co stanowi wzrost w porównaniu z 4 proc.w poprzednim roku i sprawia, że jest to najważniejszy sektor technologiczny w Polsce (na równi z inżynierią lądową, która w 2016 r. złożyła również 8 proc. ogólnej liczby zgłoszeń). Największy spadek liczby zgłoszeń odnotowano w sektorach pomiarów (-66 proc.) i maszyn elektrycznych (-57 proc.).

Inaczej niż w przypadku większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2016 r. napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż sześć z ośmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (12 zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie spółka farmaceutyczna Polpharma (10 zgłoszeń), producent okien dachowych Fakro (6) oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (6).

W rankingu wojewódzkim prowadzi Mazowsze (30 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych, w porównaniu z 25 proc. w poprzednim roku), przed województwem małopolskim (15,7 proc. w porównaniu z 14 proc. w poprzednim roku), dolnośląskim (11,3 proc. oraz śląskim (9,1 proc.).

Liczba wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym w 2016 roku wyniosła niemal 160 tysięcy, a zatem tyle samo, co w poprzednim roku. Kolejny raz odnotowano zdecydowany wzrost liczby zgłoszeń z Chin (+24,8 proc.) i Korei (+6,5 proc.) spadek liczby zgłoszeń ze Stanów Zjednoczonych (-5,9 proc.) i Japonii (-1,9 proc.), natomiast liczba zgłoszeń z 38 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej w ubiegłym roku pozostała niemal niezmieniona (-0,2 proc.).

Aktywność patentowa w poszczególnych państwach europejskich w 2016 roku była wyraźnie zróżnicowana. Na pierwszym miejscu była Belgia, ze wzrostem o 7 proc. w porównaniu z 2015 r. Wzrost wykazały również inne kraje, w tym Włochy (+4,5 proc.), Austria (+2,6 proc.), Hiszpania (+2,6 proc.), Szwajcaria (+2,5 proc.), Wielka Brytania (+1,8 proc.) i Niemcy (+1,1 proc.). Spadła liczba zgłoszeń patentowych z Francji (-2,5 proc.) i Holandii (-3,6 proc.). Do EPO wpłynęło mniej zgłoszeń patentowych z niektórych krajów nordyckich, takich jak Finlandia (-8,8 proc.), Szwecja (-7,4 proc.) czy Dania (-2,8 proc.) .

W ujęciu globalnym najwięcej zgłoszeń patentowych w dalszym ciągu wpłynęło z branży technologii medycznych (pomimo lekkiego spadku o -2,1 proc. w 2016 r.), jak również z sektora komunikacji cyfrowej i technologii komputerowych. Spośród dziesięciu najważniejszych dziedzin największy wzrost odnotowano w sektorze maszyn/aparatury/energii elektrycznej (+5,1 proc.), transportu (+3,6 proc.) oraz technologii komputerowych (+2,9 proc.).

Komentarze