Informacje

Chiny budują rakietę, która ma wylądować na Księżycu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 marca 2017
  • 09:46
  • 0
  • Tagi: Chiny kosmos Księżyc polityka statek
  • Powiększ tekst

Chiny pracują nad nowoczesnym statkiem kosmicznym, zdolnym zarówno do okrążania Ziemi na niskiej orbicie, jak i do lądowania na Księżycu - poinformowała w czwartek gazeta "Keji Ribao", oficjalny organ prasowy ministerstwa nauki i techniki

Ma to być statek wielokrotnego użytku, z miejscem dla "większej liczby astronautów" – powiedział uczestniczący w chińskim programie kosmicznym inżynier Zhang Bainian. Nie ujawniono żadnych szczegółów.

Załogowy statek kosmiczny Shenzhou, wykorzystany we wszystkich sześciu chińskich misjach załogowych ma w module powrotnym miejsce dla trzech astronautów.

Pierwszy chiński załogowy lot kosmiczny odbył się w 2003 roku. Podczas najnowszej misji kosmicznej w ubiegłym roku dwójka astronautów spędziła miesiąc na chińskim module orbitalnym Tiangong 2 (Niebiański Pałac).

Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz chińskich; prezydent Xi Jinping dąży do utwierdzenia pozycji ChRL jako kosmicznej potęgi. W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

PAP, MS

Komentarze