Informacje

KNF: wyzwaniem dla banków w 2017 r. jest restrukturyzacja kredytów walutowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 marca 2017
  • 10:28
  • 4
  • Tagi: finanse KNF kredyty we frankach szwajcarskich KSF sektor bankowy
  • Powiększ tekst

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed bankami w tym roku będzie restrukturyzacja portfela kredytów walutowych - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

Dużym wyzwaniem w 2017 roku dla sektora bankowego będzie restrukturyzacja portfela kredytów denominowanych i indeksowanych w obcych walutach. Potocznie nazywanych kredytami walutowymi. I tutaj wpisujemy się w działania Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) - powiedział Chrzanowski.

Jego zdaniem optymalna ścieżka to jest ścieżka, którą prezentuje prezes Narodowego Banku Polskiego, minister finansów, w której sektor bankowy w sposób dobrowolny, oczywiście motywowany w jakiś sposób działaniami instytucji wchodzących w skład KSF podejmuje działania, których celem jest zmniejszenie tego portfela, a co za tym idzie ryzyka kursowego, które towarzyszy temu portfelowi.

Przewodniczący powiedział, że przedstawiciele KNF spotykają się z przedstawicielami poszczególnych banków i rozmawiają na ten temat.

SzSz(PAP)

Komentarze