Informacje

Celnicy przejęli 8,3 mln sztuk papierosów zza wschodniej granicy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 marca 2017
  • 12:19
  • 1
  • Tagi: cło kontrabanda prawo przemyt papierosów
  • Powiększ tekst

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przejęli pod Pszczyną blisko 8,3 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, przywiezionych tirem zza wschodniej granicy. Zatrzymali mężczyzn przeładowujących towar.

Gdyby papierosy, których wartość rynkowa szacowana jest na 14,5 mln zł, trafiły do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby 9 mln zł.

Kom. Grażyna Kmiecik, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, powiedziała w czwartek PAP, że rekordową kontrabandę zatrzymano pobliżu drogi krajowej nr 81 w powiecie pszczyńskim.

Mobilny patrol zauważył dość nietypowy przeładunek towaru z tira do niewielkiej ciężarówki. Kilku mężczyzn w pośpiechu wyładowywało dziesiątki pudeł kartonowych. Mundurowi podejrzewali, że to może być rozładunek nielegalnego transportu papierosów. W takie kartonowe pudła pakowane są zwykle papierosy, które pochodzą spoza Unii Europejskiej - relacjonowała Kmiecik.

Przeszukanie potwierdziło, że w kartonach jest kontrabanda zza wschodniej granicy. Tirem na mazowieckich numerach rejestracyjnych przyjechał 37-letni kierowca. Mężczyzna miał dostarczyć towar pod wskazany adres i czekać na odbiorców. Po partie nielegalnych papierosów miało się zgłosić kilka osób. Mężczyzna kontaktował się z nimi, używając kilku kart telefonicznych różnych operatorów.

Podczas rozładunku funkcjonariusze zatrzymali kierowcę tira i pięciu mężczyzn, mieszkańców woj. śląskiego. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Grożą im wysokie grzywny i kara pozbawienia wolności do lat 3. O wysokości kary zdecyduje sąd.

W sumie przejęto ponad 8,3 mln sztuk papierosów z rosyjskimi i białoruskimi banderolami. Ponad 1,5 mln sztuk zostało już przeładowanych do niewielkiej ciężarówki. Towar miał trafić do sprzedaży na bazarach i targowiskach na Śląsku i w Zagłębiu.

Wartość rynkową kontrabandy funkcjonariusze oszacowali na ponad 14,5 mln złotych. Gdyby przemycone papierosy trafiły do obrotu, to Skarb Państwa straciłby 9 mln zł z powodu niezapłaconych ceł i podatków.

Komentarze