Informacje

20 banków na celowniku ABW w sprawie frankowych oszustw

Szymon Szadkowski

  • 10 marca 2017
  • 14:41
  • 7
  • Tagi: ABW frankowicze prawo sektor bankowy
  • Powiększ tekst

Dzisiaj Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdziła naszą informację o tym, że od listopada 2016 roku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, śledztwo dot. oszustw na szkodę klientów banków przy udzielaniu i realizacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, tj. o czyn z art. 286 par. 1 kk z zw. z art. 294 par. 1 kk.

Śledztwo koncentruje się przede wszystkim na ocenie wzorów umów i procedur przyznawania kredytów. W chwili obecnej, na podstawie postanowień Sądu Okręgowego w Szczecinie o zwolnieniu z tajemnicy bankowej, zabezpieczana jest dokumentacja od banków, które udzielały tego typu kredytów.

Do tej pory w sprawie zgłosiło się ponad 200 pokrzywdzonych. Obecnie prowadzone są ich przesłuchania. Wydane zostały również postanowienia o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych. Ich opinie będą miały głównie na celu zweryfikowanie poprawności działań udzielanych kredytów przez ponad 20 banków.

Mamy świadomość, że dokumentacja w tej sprawie jest obszerna, ale to nie zagrozi prowadzonemu śledztwu. Materiały zbierane przez ABW zgodnie z postanowieniem Sądu i decyzjami prokuratury są na bieżąco przekazywane biegłym, który sukcesywnie wykonują pracę z tymi materiałami, także miało mogę potwierdzić, że śledztwo nabrało tempa - zapewnił w rozmowie z portalem wgospodarce.pl Stanisław Żaryn rzecznik ministra i koordynatora służb specjalnych.

czytaj także:o śledztwie prokuratury i ABW

Komentarze