Informacje

Współpraca JSW i GIG ws. rozwoju nowoczesnych technologii eksploatacji węgla

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 14 marca 2017
  • 14:15
  • 0
  • Tagi: biznes energetyka innowacyjna gospodarka węgiel wydobycie
  • Powiększ tekst

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz Główny Instytut Górnictwa (GIG) podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego programu badawczego na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii eksploatacji węgla oraz rewitalizacji terenów pogórniczych - podała we wtorek JSW.

Program badawczy ma służyć - jak wskazano w porozumieniu - utrzymaniu konkurencyjności i bezpieczeństwa polskiego sektora paliwowo-energetycznego poprzez transfer wiedzy oraz wdrażaniu w górnictwie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Do maja ma powstać szczegółowy harmonogram działań dotyczących współpracy obu instytucji.

Współpraca między Głównym Instytutem Górnictwa a Jastrzębską Spółka Węglową to kolejne tego typu przedsięwzięcie zainicjowane przez Ministerstwo Energii. W ubiegłym tygodniu ramowe porozumienie o współpracy podpisały katowicki Węglokoks oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Zacieśnianie więzi między gospodarką a nauką jest bardzo ważne w kontekście wyzwań stojących przed gospodarką, zwłaszcza restrukturyzacją branży węglowej. Żeby polskie górnictwo było nowoczesne i sprawnie działało, spółki węglowe muszą ściśle współpracować z ośrodkami naukowymi - skomentował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Współpraca GIG i JSW ma być odpowiedzią na bieżące potrzeby przemysłu wydobywczego oraz wyzwania związane zarówno z trwająca restrukturyzacją górnictwa, jak i prawno-organizacyjnymi zmianami warunków prowadzenia eksploatacji górniczej - chodzi m.in. o nowe regulacje zawarte w pakiecie rozporządzeń ministra energii, wchodzącym w życie z początkiem lipca tego roku.

Strony listu intencyjnego planują m.in. wspólne prace badawczo-rozwojowe w zakresie wdrażania nowych technologii zwiększających efektywność i bezpieczeństwo robót górniczych oraz wprowadzania skutecznych metod i technologii wspomagających procesy rekultywacji terenów pogórniczych oraz unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów. Efektem ma być m.in. skuteczne przywracanie zdegradowanych terenów pogórniczych do obiegu gospodarczego oraz ograniczanie negatywnego wpływu górnictwa na środowisko.

Według dyrektora naczelnego GIG prof. Stanisława Pruska porozumienie z JSW otwiera drogę do wypracowania rozwiązań zwiększających innowacyjność oraz produktywność w JSW. Szef JSW Daniel Ozon podkreślił, że spółce zależy przede wszystkim na poprawie efektywności produkcji węgla koksowego, w którym wyspecjalizowane są kopalnie firmy.

"Cele programu są spójne z tworzoną strategią JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera rynku odpornego na przejściowe wahania koniunkturalne" - powiedział Ozon, podkreślając, że JSW potrzebuje nowoczesnych i bezpiecznych technologii prac górniczych, zapewniających przy tym dbałość o środowisko naturalne.

Wspólny program badawczy GIG i JSW obejmie w szczególności opracowanie i wdrożenie systemów eksploatacji węgla z wykorzystaniem tzw. obudowy kotwowej i kombajnów typu continuous miners, czyli do ciągłego urabiania. Planowane jest też poszukiwanie technologii drążenia wyrobisk korytarzowych z wykorzystaniem obudowy kotwowej oraz eksploatacji węgla z pokładów o bardzo stromym nachyleniu. Ponadto, naukowcy z GIG mają pomóc spółce w opracowanie wieloletniego programu rewitalizacji terenów po kopalni Krupiński w Suszcu, która z końcem marca br. ma trafić do spółki restrukturyzacyjnej w celu likwidacji.

SzSz(PAP)

Komentarze