Informacje

Resort finansów sprzedał w lutym obligacje oszczędnościowe za 428 mln zł

br

  • 14 marca 2017
  • 14:15
  • 2
  • Tagi: 500+ finanse Ministerstwo Finansów obligacje detaliczne oszczędzanie
  • Powiększ tekst

Resort finansów sprzedał w lutym oszczędnościowe obligacje 2-letnie za 188,8 mln zł, 3-letnie za 33,2 mln zł, 4-letnie za 167 mln zł i 10-letnie za 38 mln zł. Tym samym papiery o najkrótszym terminie wykupu stanowiły 44 proc. udziału w strukturze sprzedaży, 4-letnie 39 proc., 10-letnie 9 proc. oraz 3-letnie 8 proc.

Wysoki poziom zainteresowania obligacjami oszczędnościowymi utrzymał się również w lutym br. – sprzedaż wyniosła 428 mln zł. To kolejny miesiąc z wynikiem powyżej średniej miesięcznej z ubiegłego roku, która wynosiła 386 mln zł. W lutym nasi klienci szczególnie docenili produkty zabezpieczające ich oszczędności przed inflacją – obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie stanowiły blisko połowę sprzedaży (48 proc.). Konstrukcja obligacji cztero- i dziesięcioletnich gwarantuje osiągnięcie realnego zysku bez względu na wzrost inflacji. Tak jest też w przypadku obligacji rodzinnych. Dzięki powiązaniu oprocentowania z inflacją dają one możliwość długoterminowego oszczędzania na preferencyjnych warunkach z rzeczywistą ochroną wartości nabywczej ulokowanych środków – komentuje – cytowany w komunikacie - Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

tytuł

Jak podaje resort finansów w lutym trwała też sprzedaż obligacji dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+, na zakup obligacji rodzinnych, podobnie jak przed miesiącem, przeznaczono blisko 1 mln zł. Ten rodzaj obligacji można nabywać do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego.

Czytaj także: Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w marcu takie, jak w lutym

Komentarze