Informacje

PKP Intercity trwają analizy ws. kupna kolejnych Dartów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 15 marca 2017
  • 14:39
  • 0
  • Tagi: biznes inwestowanie koleje tabor kolejowy transport publiczny
  • Powiększ tekst

PKP Intercity cały czas analizuje, czy skorzysta z możliwości zakupu kolejnych dziesięciu pociągów typu Dart w ramach dodatkowego zakupu - poinformował w środę Jarosław Oniszczuk, członek zarządu przewoźnika.

Cały czas analizujemy możliwość. Decyzja zapadnie, ale musimy to dokładnie przeanalizować - powiedział Oniszczuk.

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 20 pociągów typu Dart w lutym 2014 r. Przewoźnik wydał na ten cel ok. 1,3 mld zł, w tym ok. 570 mln zł pochodziło z pieniędzy unijnych. Umowa obejmuje również serwis pociągów przez kolejnych 15 lat. Przewoźnik w kontrakcie zagwarantował sobie możliwość dokupienia kolejnych dziesięciu składów.

Darty, określane mianem "polskich Pendolino" jeżdżą po kraju od ponad roku.

Między innymi dzięki wprowadzeniu na tory nowych składów typu Dart, Flirt i Pendolino, PKP Intercity osiągnęło w 2016 r. najwyższe przychody ze sprzedaży biletów w historii, uzyskując wynik na poziomie 1,77 mld zł, czyli o 24 proc. wyższym niż w poprzednim roku.

Przewoźnik po raz pierwszy od wielu lat uzyskał ponadto w 2016 roku dodatni wynik finansowy w wysokości 47 mln zł. Poprzedni rok zakończył stratą w wysokości 56,8 mln zł.

Z usług przewoźnika skorzystało w 2016 roku ponad 38,5 mln pasażerów, o 7,3 mln więcej niż rok wcześniej. Oznacza to 24 proc. wzrost liczby podróżnych w porównaniu do 2015 roku.

SzSz (PAP)

Komentarze