Informacje

Morawiecki: uczestnictwo w szczycie G20, to dowód, że polska gospodarka uważana jest za silną i stabilną, że rozwija się w dobrym kierunku

Maciej Wośko

Maciej Wośko

Redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i wGospodarce.pl

  • 17 marca 2017
  • 19:56
  • 10
  • Tagi: biznes finanse G20 gospodarka Mateusz Morawiecki polityka
  • Powiększ tekst

Warto być w Baden Baden na szczycie G20, bo trwające tu rozmowy mocno nas dotyczą. Dotyczą całej architektury finansowej świata, ale w szczególności ważnym tematem dla nas jest walka z unikaniem opodatkowania. To kwestia rozpoczęcia walki z rajami podatkowymi i nieuczciwym unikaniem płacenia podatków. Cieszy mnie, że bogate kraje zaczęły o tym mówić – mówił dziennikarzom podczas konferencji w Baden Baden wicepremier Mateusz Morawiecki.

Droga do rajów podatkowych jest wybrukowana niedoinwestowanymi drogami w normalnych państwach. W tej sprawie rozmawiamy o wymianie doświadczeń, ale i o wymianie danych, np. o tajemnicy bankowej, która przestaje być taką świętością jak dawniej, także w związku z walką z terroryzmem.

Wicepremier Morawiecki spotkał się na bilateralnej rozmowie z ministrem finansów Kanady oraz z ministrem finansów USA. Rozmawiał też z gospodarzem szczytu, ministrem Wolfgangiem Schaeuble, a także z prezes banku centralnego USA, Jannet Yellen oraz z ministrem gospodarki i finansów Argentyny, która przejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w G20. Morawiecki poinformował też, że za dwa tygodnie spotka się w Stanach Zjednoczonych z szefową FED.

Będziemy kontynuować te rozmowy z ministrami finansów i szefami banków centralnych z całego świata. Za każdym razem podnosimy kwestię opodatkowania – by świat zmierzał w kierunku normalnych reguł podatkowych, a firmy płaciły je tam, gdzie mają zyski – mówił wicepremier Morawiecki dziennikarzom w czasie konferencji w Baden Baden. Kanada jest bardzo mocno nastawiona na walkę z terroryzmem międzynarodowym, ale też właśnie w walkę z unikaniem płacenia podatków. Wszyscy widzimy pewne wspólne schematy działań, które pozwalają unikać opodatkowania. Dobrze, że pojawiają się takie inicjatywy, jak powołanie specjalnej komisji przez Parlament Europejski, której zajmie się wyciekiem pieniędzy np. przez Luksemburg. Myślę, że za parę lat międzynarodowym koncernom będzie znacznie trudniej unikać płacenia podatków.

Pytany dwukrotnie o możliwość dołączenia Polski do G20 wicepremier Morawiecki odpowiadał, że obecność na tegorocznym spotkaniu ministrów finansów grupy jest najlepszym dowodem, że nasz głos, nasze zdanie się liczy.

Grupa G20 powstała w 1999 roku. Stałe szczyty G20 odbywają się od 2008 roku. W tym czasie grono członków G20 nie zostało powiększone o żadne państwo. Trudno zatem mówić o tym, że za rok, czy dwa taka zmiana nastąpi. Jest jednak niezwykle ważne, że dziś mamy – w uznaniu naszego dorobku i siły gospodarczej – status państwa, które jest uczestnikiem obrad. Prowadzę rozmowy i zabieram głos podczas spotkań tak jak pozostali członkowie grupy.

Jednym z wiodących tematów szczytu G20 jest Afryka i poszukiwanie sposobów na rozwiązanie problemów migracyjnych. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych dwudziestki oraz jedenastu zaproszonych państw spoza G20, w tym polski wicepremier rozmawiali także o zagrożenia związanych z cyberterroryzmem, o potrzebach inwestycji w innowacyjne gospodarki.

Zapytany o ujawniony przez media szokujący list szefa wydawnictwa Ringier Axel Springer, w którym Mark Dekan przestrzega polskich dziennikarzy, że Polsce grozi miejsce na parkingu przy autostradzie europejskiej, wicepremier Morawiecki stwierdził, że to skandaliczne i karygodne wydarzenie.

Uważam, że jest to niedopuszczalne by szef wydawnictwa instruował i cenzurował swoich dziennikarzy. Gdzie tu jest wolność dziennikarska, wolność słowa? To pokazuje, że media zdominowane są nie tylko przez jedną narrację, nazwijmy to umownie „III RP”. Mam nadzieję, że tym razem dziennikarze solidarnie zareagują, bo coś tu jest bardzo głęboko nie tak – powiedział Morawiecki.

A jak wygląda wspominany przez szefa RASP parking? Morawicki zwrócił uwagę, że sam fakt obecności wicepremiera, ministra rozwoju i finansów na szczycie G20 jest pewnym dowodem, że polska gospodarka uważana za stabilną i silną, zmierza w dobrym kierunku.

Uważamy, że nie ma gospodarki prowadzonej w oderwaniu od społeczeństwa. Wzrost gospodarczy przyczynia się do poprawy losu zwykłych obywateli, rodzin. To hasła przewodnie rządów PiS i taka polityka gospodarcza jest tu, dziś w Baden Baden doceniana – mówił wicepremier Morawiecki.

Rozmowy na temat najważniejszych kwestii związanych z finansami i gospodarką światową odbywają się 17-18 marca br. w niemieckim Baden-Baden. Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble zaprosił wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego do udziału w szczycie G20 podczas lutowego spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Paryżu. Polska po raz pierwszy została zaproszona na tego typu wydarzenie.

Maciej Wośko

Komentarze