Informacje

Europejska gospodarka szybko się rozwija. To dobra wiadomość także dla Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 marca 2017, 14:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Marcowe indeksy PMI z Francji, Niemiec i strefy euro wskazują na to, że gospodarka europejska się rozwija - zgodnie uznają ekonomiści. Ich zdaniem jest to także dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

Inwestorzy poznali w piątek wyliczenia PMI z Francji, Niemiec i strefy euro. Dane przygotowane przez Markit Economics są powyżej prognoz rynkowych, co mocno wsparło kurs euro.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, wyniósł w marcu 53,4 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - wynika z wstępnych danych. Analitycy szacowali 52,4 pkt. W usługach zaś w marcu osiągnął 58,5 pkt. wobec 56,4 pkt. na koniec lutego. Tu analitycy szacowali, że indeks wyniesie 56,1 pkt.

PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wzrósł w marcu do 58,3 pkt. z 56,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali 56,5 pkt. W usługach wskaźnik ten wyniósł 55,6 pkt. wobec 54,4 pkt. w lutym. U analityków - 54,5 pkt.

W sektorze przemysłowym strefy euro PMI wzrósł w marcu do 56,2 pkt. z 55,4 pkt. w lutym. Szacowano zaś 55,3 pkt. W usługach w marcu wyniósł 56,5 pkt. wobec 55,5 pkt. w lutym, a oczekiwano 55,3 pkt.

To są bardzo dobre wyniki. Kolejny już miesiąc z rzędu mamy bardzo dobre wyniki. Jeżeli chodzi o niemiecki indeks, ma on najwyższy poziom od blisko 6 lat. W przypadku strefy euro, również te dane wyglądają bardzo dobrze - powiedział starszy ekonomista Pekao Adam Antoniak.

Jak dodał, dane pokazują, że w przypadku Niemiec bardzo mocno rośnie popyt na pracę.

Generalnie widać bardzo pozytywny wydźwięk, jeśli chodzi o popyt w sektorze przemysłowym. Temu towarzyszy coraz większa presja ze strony inflacji, co też widzimy od kilku miesięcy w indeksach europejskich - powiedział.

W jego ocenie, PMI pokazuje, że "biznes żyje swoim życiem".

Na razie Brexit i zapowiedzi o Unii dwóch prędkości nie odbijają się na prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcy zakładają stabilność i nie obawiają się gwałtownych zmian- powiedział Antoniak.

Podkreślił, że dane PMI są dobrą wiadomością także dla polskiej gospodarki.

Jest bardzo duża korelacja z tym, co się dzieje w Europie, w szczególności w Niemczech. Około 80 proc. naszego eksportu trafia do UE. Gospodarka europejska, zwłaszcza niemiecka i polska, są silnie ze sobą powiązane. A zatem, im lepiej w Europie, tym lepiej i u nas - podkreślił ekonomista.

Także według Rafała Sadocha z Domu Maklerskiego mBanku, dane PMI są pozytywnym sygnałem dla naszej gospodarki.

Zdążyliśmy już poznać dane z Francji i Niemiec, które w obydwu przypadkach przebiły Oczekiwania rynkowe i wskazały na zdecydowane przyspieszenie tempa poprawy koniunktury zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym. Obecnie aktywność dwóch największych gospodarek Eurolandu jest najwyższa od 70-miesięcy. Dane są pozytywne dla notowań wspólnej waluty oraz europejskich parkietów. Pokazują także, że gospodarka przyspiesza, co ma także pozytywny wpływ na naszą gospodarkę - powiedział Sadoch.

Zdaniem Malwiny Krakus, analityczki instytucji płatniczej Akcenty, indeks PMI pokazuje, że nastroje wśród przedsiębiorców cały czas wzrastają.

W marcu indeks dotyczący strefy euro wzrósł do 56,7 punktów. Jest to najwyższy wynik od 2011 roku. Marcowe dane dla PMI możemy jednoznacznie ocenić pozytywnie, i to pod wieloma względami. Po pierwsze, wskazuje on na to, że gospodarka europejska się rozwija. Na podstawie wzrostu PMI w pierwszym kwartale tego roku możemy liczyć na silny wzrost PKB w strefie euro. Po drugie, jest to jasny sygnał dla Polski, że popyt zagraniczny w tym roku będzie nadal bardzo solidny. Co oczywiście będzie korzystne dla polskiej gospodarki - podkreśla Krakus.

Według niej, dodatkowo, warto zauważyć, że wzrost PMI jest widoczny w większości krajów europejskich, i to także w krajach Europy Południowej, takich jak Włochy czy Hiszpania.

Różnica między przodującymi gospodarczo w Europie Niemcami a pozostałymi krajami kontynentu dzięki temu dodatkowo się nie pogłębia - oceniła.

Według Anny Wrzesińskiej z Noble Securities, pozytywnie zaskoczyły dane zarówno z francuskiej, jak i niemieckiej gospodarki.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego Francji wzrósł w marcu do 53,4 pkt. z 52,2 pkt, natomiast wskaźnik PMI dla usług wzrósł do 58,5 pkt. z 56,4 pkt. Powyżej oczekiwań rynkowych wzrósł także indeks PMI dla obydwu sektorów niemieckiej gospodarki. Jeśli chodzi o dane dla całej strefy euro, to odczyty były także lepsze i wskazywały na wzrost aktywności zarówno w sektorze przemysłowym, jak i sektorze usług - przekazała.

Jak dodała, w kolejnych godzinach uwaga będzie koncentrowała się na nowych doniesieniach z USA, gdzie w piątek odbędą się głosowania w sprawie nowego systemu zdrowotnego. Ponadto z gospodarki amerykańskiej poznamy dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w lutym oraz wstępny marcowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze