Informacje

HSW rozbuduje halę, w której produkowane będą podwozia do Kraba

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 kwietnia 2017, 16:21

  • 0
  • Powiększ tekst

Jeszcze przed wakacjami rozpocznie się rozbudowa hali, w której Huta Stalowa Wola uruchomi nową linię technologiczną do produkcji podwozi i korpusów wież. W hali produkowane będzie m.in. podwozie do armatohaubicy samobieżnej Krab.

Jak poinformował w komunikacie prezes HSW Bernard Cichocki, rozbudowa hali umożliwi hucie "transfer technologii w zakresie budowy podwozi od partnera zagranicznego".

Nowa linia technologiczna w wybudowanej hali posłuży nam także do realizacji innych naszych projektów, mam tu na myśli program budowy nowego bojowego wozu piechoty - dodał.

W rozbudowanej hali produkowane mają być przede wszystkim podwozia do armatohaubicy 155 mm Krab. W grudniu ub.r. HSW podpisała z Ministerstwem Obrony Narodowej kontrakt o wartości ponad 4,6 mld zł na dostawę czterech dywizjonowych modułów Regina.

W skład jednego dywizjonowego modułu ogniowego Regina wchodzić będą m.in.: 24 sztuki armatohaubic 155 mmm Krab, wozy dowódcze, amunicyjne i wóz remontu uzbrojenia; w sumie na jeden moduł składa się ponad 40 pojazdów.

Stalowowolska armatohaubica ma podwozie koreańskie. HSW podpisała umowę na dostawę podwozi i transfer technologii z południowokoreańską firmą Samsung Techwin (obecnie spółka nazywa się Hanwha Techwin) w połowie grudnia 2014 r.

Zgodnie z umową z Koreańczykami, dostarczą oni pierwsze 24 podwozia, kolejne 12 sztuk będzie montowane już w HSW, na nich szkolić się będą polscy pracownicy. Następne podwozia mają już być produkowane na licencji w Stalowej Woli i mają być doposażone w polskie podsystemy i urządzenia.

Pierwotnie to polskie zakłady Bumar-Łabędy miały dostarczyć kompletne podwozia dla Kraba. W 2012 r. armia otrzymała osiem egzemplarzy. W trakcie prób eksploatacyjnych m.in. w podwoziu pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. Poprawione wozy miały zostać dostarczone w 2015 r., ale próby ze zmodyfikowanym podwoziem wykazały nowe problemy.

Z kolei wieża armatohaubicy produkowana jest na licencji brytyjskiej.

Pieniądze (7,7 mln zł) na rozbudowę hali HSW otrzymała od Skarbu Państwa. Umowa dotycząca objęcia akcji spółki przez Skarb Państwa w podwyższonym kapitale zakładowym HSW została podpisana w MON w dniu 24 marca br.

Huta Stalowa Wola należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

SzSz PAP

Powiązane tematy

Komentarze