Informacje

Poprawiły się oceny bieżącej i przyszłej koniunktury

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 20 kwietnia 2017
  • 15:20
  • 0
  • Tagi: bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej finanse GUS koniunktura konsumencka konsumpcja
  • Powiększ tekst

Oceny bieżącej koniunktury wśród konsumentów oraz przyszłej poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS.

Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 1,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -0,8.

Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,6 pkt. proc.), a w dalszej kolejności obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 1,4 i 1,1 pkt. proc.) - napisano w komentarzu.

W porównaniu do kwietnia 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,9 pkt. proc.

Z kolei Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 1,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -3,1.

Również w przypadku WWUK, wszystkie składowe osiągnęły wartości wyższe niż miesiąc wcześniej. Największa poprawa dotyczyła ocen możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 2,1 pkt proc.). Oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia wzrosły odpowiednio o 1,1 i 1,0 pkt. proc. - napisano.

W kwietniu WWUK osiągnął wartość o 4,1 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Na podst.PAP

Komentarze