Informacje

Oprocentowanie obligacji detalicznych w maju na poziomie z kwietnia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2017, 15:23

    Aktualizacja: 24 kwietnia 2017, 15:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w maju bez zmian w stosunku do kwietnia br., podał resort.

Ostatnie wyniki sprzedaży pokazują, że zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Warunki majowej oferty pozostały niezmienione w stosunku do kwietnia. Klienci indywidualni będą mogli nabyć obligacje z oprocentowaniem w pierwszym okresie odsetkowym od 2,10 proc. do 2,70 proc. Na dodatkową preferencję mogą liczyć osoby, które środki otrzymane z programu Rodzina 500+ będą chciały oszczędzać na realizację przyszłych potrzeb swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,80 proc., a dwunastoletnie 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,10 proc. w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25 proc.. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc., podano także.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

Od 25 kwietnia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. Od 1 maja br. do 31 maja br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

Na podst. ISBNews

Powiązane tematy

Komentarze