Informacje

Liczbę punktów karnych sprawdzisz online, ale uważaj na oszustów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 4 maja 2017
  • 16:10
  • 0
  • Tagi: kontrola prawo prawo o ruchu drogowym
  • Powiększ tekst

Kierowcy mogą już za darmo sprawdzić przez Internet, ile dokładnie punktów karnych mają na swoim koncie. Usługa cieszy się dużą popularnością, co wykorzystują oszuści. Tylko przez pierwsze dwa dni działania usługi ponad sto tysięcy kierowców sprawdziło online liczbę posiadanych punktów karnych. Aby przekonać się, czy nie grozi nam przekroczenie limitu, wystarczy wejść na portal obywatel.gov.pl.

Na portalu obywatel.gov.pl należy zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego. Jeżeli jeszcze nie mamy takiego profilu, możemy go szybko utworzyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej (o ile nasz bank udostępnia taką możliwość). W tym celu należy:

  • zalogować się na swoje konto w banku
  • wypełnić i wysłać formularz dotyczący założenia profilu zaufanego
  • potwierdzić założenie profilu kodem przesłanym na narzędzie autoryzacyjne.

Jeżeli nasz bank nie udostępnia możliwości założenia profilu, można go utworzyć przez stronę pz.gov.pl i następnie potwierdzić w specjalnym Punkcie Potwierdzającym.

Kiedy uda nam się już zalogować na portal, w sekcji „Kierowcy i pojazdy” powinniśmy wybrać zakładkę „Sprawdź punkty karne”.

Na stronie zobaczymy gdzie, kiedy i za co dokładnie otrzymaliśmy punkty – tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń OC/AC Ubea.pl. - Portal zawiera także informacje o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Uważajmy na fałszywe strony pokazujące liczbę punktów karnych

Popularność usługi sprawiła niestety, że pojawiły się już strony podszywające się pod portal rządowy. Pamiętajmy zatem, że sprawdzenie liczby punktów karnych jest możliwe tylko na oficjalnej stronie, a usługa jest zupełnie darmowa.

Wszelkie inne strony chcą jedynie wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze – przestrzega Paweł Kuczyński. Szczególną czujność zachowajmy, jeśli prosi się nas o podanie numeru telefonu.

Jaki jest limit punktów karnych?

Jaka liczba punktów karnych powinna nas zaniepokoić? Limit dla większości kierowców wynosi 24. Wyjątkiem są osoby mające prawo jazdy mniej niż rok, które mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów.

Punkty karne kasują się po 12 miesiącach od daty ich otrzymania. Jeżeli chcemy wcześniej zmniejszyć ich liczbę, możemy wybrać się na szkolenie w WORD. Jeden taki kurs, kosztujący 300 zł, zmniejszy liczbę punktów o 6. Na szkolenie można jednak pójść jedynie raz na pół roku, a osoby będące kierowcami krócej niż 12 miesięcy w ogóle nie mogą skorzystać z takiej możliwości.

tytuł

Tymczasem dostępny jest jeszcze w sprzedaży tygodnik „wSieci” z aktualną mapą samochodową Polski z zaznaczonymi punktami, w których stoją działające fotoradary, wraz z oznaczonymi odcinkowymi pomiarami prędkości i fotorejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

W całej Polsce CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego), dysponuje obecnie ponad 400 fotoradarami, 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi, 30 urządzeniami do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz urządzeniami rejestrującymi wjazd na czerwonym świetle, zainstalowanymi na 20 skrzyżowaniach.

Komentarze