Informacje

EFI zainwestował 15 mln euro w polski fundusz inwestujący w innowacje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 maja 2017
  • 12:49
  • 0
  • Tagi: biznes finanse gospodarka innowacyjna gospodarka inwestycje przedsiębiorca
  • Powiększ tekst

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) zainwestował 15 mln euro w polski fundusz Innovation Nest, który pieniądze te przeznaczy na wsparcie najbardziej innowacyjnych firm - poinformował we wtorek dziennikarzy Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Innovation Nest otrzymał z EFI 15 mln euro, dołoży do tego swoje pieniądze i w sumie ma to wzrosnąć kilkukrotnie do prawie 50 mln euro. Te pieniądze trafią do najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców - powiedział Lewicki.

To nie będą dotacje, to będą wejścia kapitałowe, a fundusz inwestycyjny stanie się współwłaścicielem spółki i włączy się nie tylko z finansowaniem, ale również pomoże intelektualnie od strony wiedzy biznesowej, znajomości rynku, od strony rozwijania tego przedsiębiorcy - dodał.

Lewicki wyjaśnił, że fundusz jako współwłaściciel przedsiębiorstwa będzie chciał na tym zarobić i za 10, czy 15 lat chciałby wyjść z takiej inwestycji z zyskiem. Strategie tego wyjścia są różne, a jedna z nich zakłada możliwość wprowadzenia spółki na warszawską giełdę, co pozwoliłoby funduszowi sprzedać swoje akcje.

Lewicki zaznaczył, że Europejski Fundusz Inwestycyjnym, czyli największa unijna instytucja od kapitału podwyższonego ryzyka, podpisując umowę z Innovation Nest uruchomiła drugi rodzaj wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Wcześniej EFI oferował instrumenty dłużne, gwarancyjne.

Dodał, że nowy instrument jest skierowany do przedsiębiorców, którzy potrzebują kapitału, a niekoniecznie długu, kredytu, czy gwarancji.

SzSz(PAP)

Komentarze