Informacje

Polski banknot zdobył prestiżową nagrodę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 16 maja 2017
  • 17:16
  • 0
  • Tagi: banknot kolekcjonerski finanse kolekcjoner monety nagroda Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
  • Powiększ tekst

Kolekcjonerska 20–tka „1050-lecie Chrztu Polski” otrzymała w Kuala Lumpur nagrodę, przyznawaną przez International Association of Currency Affairs (IACA). To jedna z najbardziej prestiżowych nagród w branży producentów banknotów

Nagrodę ex aequo otrzymał Bank Centralny Chin za banknot 100-yuanowy.

Banknot 20 złotowy został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez PWPW S.A. Wprowadzony został do obiegu 12 kwietnia 2016 r., w nakładzie 35 tysięcy sztuk. Autorem projektu jest Krystian Michalczuk, artysta-grafik z PWPW.

tytuł

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy, na odwrocie wizerunek katedry gnieźnieńskiej.

tytuł

To kolejna nagroda dla banknotu wydrukowanego przez PWPW SA., emitowanego przez NBP. Dwa lata temu nagrodzony został banknot na podłożu polimerowym - „Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich”.

W tym roku, do nagrody IACA za najlepszy banknot promocyjny nominowany został także banknot promocyjny „Szachy”, prezentujący najnowsze technologie używane w PWPW S.A.

Currency Conference to organizowane od 1992 r. coroczne wydarzenie skupiające przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych i innych podmiotów zaangażowanych w politykę monetarną i przemysł związany z papierami wartościowymi na całym świecie.

Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Warto jednak pamiętać, że numizmaty takie mają nierzadko wyższą wartość od tej na nominale dlatego też posiadacz takiego banknotu powinien mieć na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową.

Komentarze