Informacje

PGZ podpisało umowę w sprawie innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla wojska

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 1 czerwca 2017
  • 14:13
  • 0
  • Tagi: biznes inwestycje Polska Grupa Zbrojeniowa przemysł zbrojeniowy technologia wojskowa
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz I3TO podpisały umowę o współpracy w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą zostać wykorzystane w produkcji sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych, a także już opracowanych produktów spełniających kryteria innowacyjności

Zapewnienie Siłom Zbrojnym dostaw uzbrojenia i sprzętu, wykorzystujących najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne technologie, jest jednym z podstawowych celów funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jednakże jego realizacja wymaga efektywnego dialogu i sprawnej współpracy pomiędzy stroną wojskową i przemysłową. Umowa, którą właśnie podpisaliśmy, umożliwi zintegrowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach Grupy PGZ z wymaganiami i oczekiwaniami Sił Zbrojnych – powiedział Błażej Wojnicz, prezes PGZ.

Umowa ramowa o współpracy zakłada kooperację w pozyskiwaniu środków wsparcia z programów unijnych, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencji Obrony.

Współpraca I3TO z Polską Grupą Zbrojeniową to krok we właściwą stronę. Integracja potencjału intelektualnego zgromadzonego w Siłach Zbrojnych i w przemyśle obronnym spowoduje, że polscy żołnierze będą dysponować obiektywnie lepszym sprzętem i uzbrojeniem. To z kolei będzie miało niewątpliwy wpływ na podniesienie sprawności operacyjnej Sił Zbrojnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa kraju. Dzięki tej umowie ogromny kapitał intelektualny, technologiczny i projektowy, jaki drzemie w Siłach Zbrojnych i polskim przemyśle obronnym, zostanie uwolniony i zacznie przynosić realne korzyści – ocenia Szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn.

Umowa została podpisana w trakcie Targów Proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie.

Komentarze