Informacje

RPP „minutes”: wzrost gospodarczy w 2017 r. powinien być znacząco wyższy niż w 2016 r.

br

  • Opublikowano: 1 czerwca 2017, 14:57

  • Powiększ tekst

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili podczas swojego ostatniego posiedzenia 17 maja, że wzrost gospodarczy w 2017 r. powinien być znacząco wyższy niż w ubiegłym roku – czytamy w „Opisie dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 17 maja 2017r.” tzw. minutes.

Jak czytamy w informacji część członków Rady zaznaczała, że do wzrostu rocznej dynamiki PKB w I kw. przyczyniły się m.in. statystyczne efekty bazy. W tym kontekście członkowie ci zwracali uwagę na obniżenie przez GUS szacunku wzrostu PKB w 2016 r.

W opinii członków Rady wzrostowi PKB w kolejnych kwartałach powinno sprzyjać dalsze ożywienie inwestycji związane z rosnącym napływem funduszy unijnych, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnej dynamiki konsumpcji. Jednocześnie nadal szybko powinien rosnąć eksport, czemu będzie sprzyjać ożywienie koniunktury zagranicą. W konsekwencji wzrost gospodarczy w 2017 r. powinien być istotnie wyższy niż w 2016 r. - napisano w „minutes”.

Omawiając sytuację w sferze realnej polskiej gospodarki, członkowie Rady wskazywali, że – zgodnie z szybkim szacunkiem PKB – (jak informował GUS wzrost gospodarczy w I kw. br. wyniósł w ujęciu rocznym 4,0 proc.) wyraźnie przyśpieszył. Głównym czynnikiem wzrostu PKB pozostał rosnący popyt konsumpcyjny (GUS informował, że w I kw. 2017 r. konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc. czyli najwięcej od 2008 r.) wspierany przez wzrost zatrudnienia i płac, dobre nastroje konsumentów oraz wypłaty świadczeń wychowawczych i społecznych.

W opinii członków Rady poprawa koniunktury w przemyśle i budownictwie, potwierdzana przez dane miesięczne, może wskazywać, że do wzrostu gospodarczego w I kw. br. przyczyniło się również stopniowe ożywienie popytu inwestycyjnego – napisano w informacji.

GUS podał, że dynamika budownictwa w I kw. tego roku zanotowała dodatnią wartość 4,6 proc., a w przemyśle 7,2 proc.

Niektórzy członkowie Rady zwracali uwagę na nieco szybsze ustabilizowanie się inflacji. GUS informował, że w kwietniu wskaźnik cen towarów i usług wyniósł 2,0 proc.

Roczna dynamika cen konsumpcyjnych, po wyraźnym wzroście na początku roku, ustabilizowała się na umiarkowanym poziomie. Jak podkreślali niektórzy członkowie Rady, stabilizacja inflacji nastąpiła nieco szybciej, niż oczekiwano. Oceniano, że przyczyniło się do tego stopniowe wygasanie efektów wcześniejszych wzrostów cen surowców na rynkach światowych – czytamy w „minutes”.

Członkowie RPP zaznaczali jednocześnie, że inflacja bazowa – mimo stopniowego wzrostu – jest nadal niska.

Niektórzy członkowie Rady wskazywali na wzrost dynamiki cen usług zwiększający inflację bazową. Członkowie ci zwracali także uwagę, że w I kw. br. zwiększyła się rola kosztów pracy jako czynnika kształtującego ceny dóbr oferowanych przed przedsiębiorstwa – napisano w informacji po posiedzeniu RPP.

Zdaniem większości członków Rady inflacja w kolejnych kwartałach utrzyma się na umiarkowanym poziomie czemu sprzyjać ma stopniowy wzrost wewnętrznej presji inflacyjnej związanej z poprawą krajowej koniunktury, przy jednoczesnym obniżaniu się rocznej dynamiki cen energii i żywności.

Jednak, jak wynika z „minutes” niektórzy z członków Rady oceniali, że inflacja w kolejnych kwartałach może być wyższa, niż wskazują obecne prognozy.

Większość spośród członków RPP oceniła, że w najbliższych kwartałach nie należy spodziewać się zmiany stóp procentowych.

W ocenie większości członków Rady w nadchodzących kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP. W świetle dostępnych informacji stabilizacja nominalnych stóp procentowych sprzyja bowiem utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną. W opinii niektórych członków Rady, jeśli napływające w kolejnych kwartałach dane i prognozy wskazywałyby na silniejszą od obecnych oczekiwań presję inflacyjną, wówczas uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych – czytamy w „minutes”.

Członkowie Rady podkreślali jednak, że pełniejsza ocena perspektyw kształtowania się aktywności w polskiej gospodarce w kolejnych kwartałach będzie możliwa po zapoznaniu się Rady z wynikami lipcowej projekcji PKB.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.