Informacje

42 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 czerwca 2017, 12:33

  • 0
  • Powiększ tekst

42 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn jest zainteresowanych kontynuowaniem pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego i opóźnieniem przejścia na emeryturę - wynika najnowszego z sondażu CBOS.

Z kolei, według wyników sondażu, gdyby się okazało, że badani mogą liczyć w przyszłości jedynie na świadczenie emerytalne w wysokości 1000 zł, zaś kontynuowanie pracy pozwoliłoby im na podwyższenie emerytury, większość z nich (68 proc.) zdecydowałaby się na dalszą pracę zawodową. W badaniu podkreślono, że zainteresowanie wydłużeniem aktywności zawodowej jest tym mniejsze, im starsi są ankietowani.

Decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn pozytywnie oceniło 78 proc. badanych, w tym 54 proc. - w sposób zdecydowany. 18 proc. ankietowanych nie popiera tej decyzji. 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W sondażu podkreślono, że obniżenie wieku emerytalnego popierają przede wszystkim osoby słabiej wykształcone i gorzej sytuowane oraz mieszkańcy wsi i małych miast, badani uczestniczący przynajmniej raz w tygodniu w praktykach religijnych oraz ankietowani deklarujący prawicowe poglądy polityczne.

Relatywnie najwięcej przeciwników tego rozwiązania jest wśród osób najlepiej wykształconych i sytuowanych, mieszkańców dużych miast oraz wśród niepraktykujących religijnie i identyfikujących się z lewicą - podkreślono.

CBOS zauważył, że najwięcej zwolenników obniżenia wieku emerytalnego jest w elektoracie PiS, który niemal w całości popiera takie rozwiązanie. Posunięcie to z aprobatą przyjmuje także wyraźna większość zdeklarowanych wyborców Kukiz'15, PSL i SLD. Z kolei w elektoratach PO i Nowoczesnej zwolennicy obniżenia wieku emerytalnego mają niewielką przewagę nad przeciwnikami tego posunięcia.

W sondażu zwrócono uwagę, że duża część Polaków ma świadomość, że w przyszłości świadczenia emerytalne w stosunku do zarobków będą niższe niż obecnie.

Proporcjonalnie niższych emerytur w przyszłości spodziewa się ponad połowa badanych (56 proc.), w tym 38 proc. uważa, że przyszłe emerytury będą zdecydowanie niższe niż obecnie. Tylko 11 proc. sądzi, że emerytury w stosunku do zarobków będą w przyszłości wyższe niż obecnie - zaznaczono.

Od 1 października będzie obowiązywał niższy wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza, że w 2018 roku z rynku pracy może odejść dodatkowo około 330 tys. osób.

W związku z tym rząd stara się zmienić myślenie Polaków o emeryturze i przypomina, że jest ona prawem, ale nie obowiązkiem obywatela, oraz zachęca do pozostania na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego - w celu uzyskania wyższego świadczenia emerytalnego w przyszłości - podkreślono w sondażu.

CBOS przypomniał, że w ZUS powołano doradców emerytalnych oraz udostępniono kalkulator emerytalny, co ma umożliwić przyszłym emerytom wyliczenie wysokości świadczenia i ułatwić podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę bądź o kontynuowaniu pracy.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (324) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-14 maja 2017 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze