Informacje

Czas na plan dla stoczni

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 9 czerwca 2017, 11:59

    Aktualizacja: 9 czerwca 2017, 12:20

  • 0
  • Powiększ tekst

Drugiego dnia 5 Międzynarodowego Kongresu Morskiego minister Marek Gróbarczyk poruszył w swoim inauguracyjnym wystąpieniu kwestię tzw. masterplanu stoczniowego. Stocznie muszą funkcjonować na zasadach rynkowych i korzystać z potencjału gospodarki - mówił Gróbarczyk

Budowa promów, modułowa platforma off-shore, zielona stocznia której głównym zadaniem byłby recykling statków - oto główne cele jakie stawia przed przemysłem stoczniowym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jednak resort Marka Gróbarczyka nie wyznacza tylko zadań ale przede wszystkim deklaruje koherentny plan działania na rzecz odbudowy potęgi polskiego przemysłu stoczniowego. I sięga po wsparcie ze strony sojuszników w biznesie.

Minister Gróbarczyk podczas swojego wystąpienia opisywał tzw. masterplan stoczniowy. Jednym z jego założeń jest unowocześnienie stoczni, szczególnie w sytuacji w której do tej gałęzi przemysłu przepływają najnowocześniejsze technologie.

Polskie stocznie mogą być bardzo konkurencyjne wobec konkurencyjnych podmiotów zagranicznych. Stocznie muszą funkcjonować na zasadach rynkowych, korzystać z całego potencjału gospodarki - mówił Gróbarczyk i dodawał.

To słowa szczególnie ważne w Szczecinie, który w ostatnich latach był świadkiem podupadania tamtejszego, niegdyś legendarnego przemysłu stoczniowego. Teraz, korzystając z know-how przedsiębiorców resort chce swoje plany wprowadzić w życie.

Powiązane tematy

Komentarze