Informacje

Resort pracy prognozuje dalszy spadek bezrobocia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 25 lipca 2017
  • 13:40
  • 0
  • Tagi: bezrobocie finanse Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej zatrudnienie
  • Powiększ tekst

Polska jest obecnie wśród krajów o najniższym bezrobociu w Europie; prognozujemy, że stopa bezrobocia będzie jeszcze spadać - powiedziała we wtorek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do najnowszych danych GUS o bezrobociu.

GUS podał we wtorek, że stopa bezrobocia w czerwcu spadła do kolejnego, rekordowo niskiego poziomu - 7,1 proc. wobec 7,4 proc. w maju. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.151,6 tys. wobec 1.202,1 tys. osób przed miesiącem. Stopa bezrobocia według GUS jest o 0,1 proc. niższa niż ta szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To bardzo dobra wiadomość dla Polski. To sytuuje Polskę wśród krajów o najniższym bezrobociu w Europie - powiedziała PAP Rafalska.

Podkreśliła, że tak niskiej stopy bezrobocia nie było od ponad 25 lat.

Tak niskie bezrobocie było zauważalne tylko na samym początku naszej transformacji - mówiła minister.

Jej zdaniem, bezrobocie w Polsce wciąż będzie spadać. Zwróciła jednak uwagę, że stopa bezrobocia jest na obszarze kraju bardzo zróżnicowana.

Mamy województwa, gdzie bezrobocie jest bardzo niskie, mamy jednak powiaty, gdzie jest ono dwucyfrowe - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Rafalska zwróciła uwagę, że coraz więcej cudzoziemców legalnie pracuje w Polsce i odprowadza składki do ZUS.

To pokazuje, że pracownicy z Ukrainy coraz częściej myślą, aby osiedlić się na stałe w naszym kraju. Pracownicy ze wschodu pomagają nam uzupełniać ubytki na naszym rynku pracy – powiedziała.

Na podst.PAP

Komentarze