Informacje

Samolot Solar Impulse, fot. Wikipedia.org
Samolot Solar Impulse, fot. Wikipedia.org

Samolot o napędzie słonecznym wylądował w Phenix

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2013, 09:51

    Aktualizacja: 4 maja 2013, 11:52

  • Powiększ tekst

Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse zakończył w sobotę rano czasu polskiego pierwszy etap podróży, lądując w Phoenix. Maszyna wystartowała w piątek z Mountain View w stanie Kalifornia do pierwszego w historii lotu przez całe terytorium USA od
Pacyfiku do Atlantyku.

Maszyna, pilotowana przez Szwajcara Bertranda Piccarda, wylądowała pomyślnie po 18 godzinach lotu o godzinie 9.30 czasu polskiego.

Solar Impulse uważany jest za najbardziej zaawansowany technicznie samolot czerpiący energię z wyłącznie baterii słonecznych. Jest zdolny do lotu zarówno w dzień jak i w nocy.

Samolot wyposażony jest w ponad 12 tys. ogniw fotowoltaicznych, które pokrywają jego skrzydła i ładują akumulatory napędzające śmigła. Zmagazynowana w nich energia elektryczna pozwala na lot także po zachodzie słońca. Solar Impulse rozwija prędkość ok. 64 km/godz i jest bardzo lekki. Waży tyle, co przeciętny samochód i dlatego jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza.

"Wszyscy wielcy pionierzy XX wieku próbowali przelecieć w poprzek Ameryki od wybrzeża do wybrzeża. Dlatego dzisiaj próbujemy zrobić to samo, ale korzystając wyłącznie z energii Słońca" - powiedział Piccard, pilot maszyny i jeden z fundatorów projektu.

Podróż podzielona jest na etapy. Pierwszy zakończył się w Phoenix. Kolejne to Dallas-Fort Worth, St. Louis, Waszyngton i Nowy Jork. Lot na każdym z etapów ma trwać od 19 do 25 godzin.

Konstruktorzy maszyny zdają sobie sprawę, że samoloty o napędzie słonecznym nigdy nie zastąpią tradycyjnych, napędzanych ciekłym paliwem. Chcą jednak - jak podkreślił Piccard - zademonstrować potencjalne możliwości czystego, odnawialnego źródła energii.

PAP

Do nabycia w Sklepiku.pl:"Samoloty - Od Roku 1914 Do Współczesności Świat Oręża Porównania i Kontrasty"

Robert Jackson, Jim Winchester

Książka „Samoloty od roku 1914 do współczesności” to fascynujący przegląd najlepszych samolotów wojskowych świata, zestawionych parami w celu porównania ich i pokazania podobieństw i różnic między nimi, począwszy od Fokkera Dr.I i SPADa XIII z czasów I wojny światowej, przez Messerschmitta Bf 109 i Hurricane’a, walczących ze sobą podczas II wojny światowej, po współczesne samoloty bojowe F-16 i MiG-29, które spotykały się w walkach podczas niedawnych konfliktów.

Przejdź do sklepiku

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.