Informacje

PGNiG uroczyście uczciło 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Sz Sz

  • 1 sierpnia 2017
  • 14:46
  • 0
  • Tagi: energetyka PGNiG Powstanie Warszawskie
  • Powiększ tekst

Główne uroczystości odbyły się na terenie siedziby centrali PGNiG, na warszawskiej Woli przed tablicą upamiętniającą 57 pracowników przedwojennej gazowni poległych podczas II wojny światowej

Pod tablicą, przedstawiciele zarządu wszystkich spółek PGNiG, złożyli wieńce. Odczytano również fragmenty twórczości Ziutka Szczepańskiego. Wartę honorową przed tablicą trzymali harcerze z Hufca Wawer. Następnie poległych uczczono minutą ciszy.

1 sierpnia 1944 roku Warszawa stanęła do walki z niemieckim okupantem. Stanęła pełna nadziei oraz wiary w zwycięstwo. Wbrew wszystkim planom i założeniom w nierównej walce wytrwała aż 63 dni. Szczególnie tu – na warszawskiej Woli – gdzie hitlerowcy w ciągu dwóch dni dokonali prawdziwego ludobójstwa na ludności cywilnej, mordując ponad 60 tys. osób, pamiętamy o heroicznym zrywie Warszawy. To dzięki odwadze i poświęceniu bohaterów tamtych dni możemy dzisiaj żyć w niepodległej Polsce – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Centrala PGNiG mieści się na terenie dawnych Warszawskich Zakładów Gazowych, przy ul. Kasprzaka na warszawskiej Woli. Zakłady zbudowano w XIX w. W czasie pierwszych dni Powstania Warszawskiego wolska gazownia została odizolowana od miasta, jednak nadal produkowała i wysyłała gaz potrzebującym go warszawiakom. Na terenie zakładów schronienie znalazło wiele osób uciekających przed niemieckim okupantem.

Nasz szacunek dla Powstańców okazujemy także poprzez kultywowanie pamięci o ich bohaterstwie i odwadze. Aktywnie angażujemy się w prowadzenie polityki historycznej i edukowanie młodych ludzi. Chcemy, aby Polacy czuli dumę z historii napisanej przez swoich przodków – dodał prezes PGNiG.

Po głównych uroczystościach, na budynku centrali PGNiG odsłonięto flagę z symbolem Polski Walczącej.

Dziękujemy, że walczyliście dla nas o wolną Warszawę, o niepodległą Polskę. Zawsze będziemy Wam za to wdzięczni – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA podczas uroczystości odsłonięcia powstańczej flagi na głównej siedzibie spółki na Woli. Przez 63 dni flaga ze znakiem Polski Walczącej będzie symbolizować walkę Warszawy – miasta nieujarzmionego

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w spółce planowane są na 63 dni

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z wdzięcznością wspiera tych, którzy walczyli o Warszawę. Stworzyliśmy program „Rachunek wdzięczności PGNiG”, w ramach którego finansujemy Powstańcom znaczną część ich rachunków za gaz. Cieszymy się, że nasze działania choć w skromny stopniu przyczyniają się do poprawy jakości życia kombatantów – podkreślił Woźniak.

Akcją „Rachunek wdzięczności PGNiG” objętych zostało do tej pory blisko 500 Powstańców Warszawskich.

Komentarze