Informacje

Mateusz Morawiecki: Wzrost gospodarczy w Polsce cierpi przez nieefektywne sądownictwo

wPolsce.pl

wPolsce.pl

wPolsce.pl to nowy telewizyjny projekt grupy medialnej Fratria: aktualne komentarze i programy publicystyczne oraz felietony filmowe

  • 2 sierpnia 2017
  • 10:02
  • 4
  • Tagi: finanse gospodarka Mateusz Morawiecki podatki polityka sądownictwo
  • Powiększ tekst

Wzrost gospodarczy w Polsce cierpi przez nieefektywne sądownictwo - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w Porannej Rozmowie w Telewizji wPolsce.pl

Jakość wzrostu gospodarczego bardzo cierpi na słabym wymiarze sądownictwa - powiedział Morawiecki.

Dodał, że należy położyć nacisk, aby sądownictwo działało szybciej.

Dzisiaj sądownictwo jest hamulcowym polskiej gospodarki. (…) Przez sądownictwo możemy znacząco tracić na wzroście gospodarczym

Zwrócił także uwagę, że międzynarodowe raporty - Heritage Foundation czy Doing Business - wskazują, że sądownictwo w Polsce jest bardzo nisko efektywne.

Odniósł się także, że ważne aby wokół kluczowych wymiarów wypracować jedność.

Taką, która podtrzymywałaby polską rację stanu w niektórych kluczowych sprawach. Powstańcy dają nam lekcję wierności. Całe to pokolenie wychowane na Lordzie Jimie Józefa Conrada pokazują jak ważna jest wierność zasadom — powiedział Morawiecki.

Odnosząc się do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił, że „to, że Powstanie Warszawskie stało się takim mitem opartym o rzeczywistość, o fakty, mocną nadzieją na przyszłość, to zasługa środowisk patriotycznych, które podtrzymywały wiedzę i pamięć.”

Przypomniał jak obchody rocznicy wybuchu Powstania wyglądały przed laty. Zwrócił uwagę na postawę mediów lewicowo-liberalnych.

Pamiętam 50. rocznicę wybuchu Powstania, gdy „Gazeta Wyborcza” i inne mainstreamowe gazety wypowiadały się bardzo prześmiewczo o Powstaniu Warszawskim, o Powstańcach, o walce tych ludzi – mówił Morawiecki. I dodał, że „takie studio jak wasze odbudowuje pluralizm, ale jest to bardzo długi proces. To ważne byśmy pamiętali, że dzięki tym setkom tysięcy cichych bohaterów przetrwała pamięć o polskim patriotyzmie.”

Komentując decyzję prezydenta o zawetowaniu dwóch ustawy przegłosowanych przez Sejm, powiedział, że był i jest za tym, by głęboko sądownictwo zreformować.

Gdy słyszę demonstrantów, opozycję i również naszą stronę, to wszyscy chcą to sądownictwo zmienić. To bardzo cieszy. Również zwykli ludzie, przeciętny nasz kolega Kowalski, Nowak myśli sobie: 25 lat temu zreformowano sądownictwo, Sąd Najwyższy. Otóż nie, do dziś w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy sądzili moich kolegów i koleżanki z podziemia solidarnościowego w latach 80 - stwierdził.

I dodał, że „jest to jedyne środowisko aż tak hermetyczne, któremu trudno dokonać samooczyszczenia, bo ono z zasady ma samo się kontrolować. To jest korporacjonizm do sześcianu. Ono nie ma żadnych mechanizmów nadzorczych czy kontrolnych z zewnątrz, kryjąc się za parawanem swojej niezawisłości czy niezależności.”

Morawiecki nie ma obaw co do kształtu ustaw, których przygotowanie zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Pan prezydent powiedział również, że jest zwolennikiem głębokich zmian. I ja jestem jak najbardziej dobrej myśli. Uważam, że należy trochę też wyciszyć emocje, nie polaryzować, nie różnicować. Wartością dla naszego obozu politycznego, dla tej formacji wolności, solidarności jest to, byśmy patrzyli w jednym kierunku nawet jeżeli ktoś 5 cm w prawo czy 10 cm w lewo różni się od innego. Panu prezydentowi należy się szacunek — powiedział wicepremier. Co się stało to się stało. Patrzę z nadzieją w przyszłość, że ta eskalacja w naszej formacji politycznej jest niepotrzebna. Wierzę w to, że te projekty będą takie, że rzeczywiście to sądownictwo zmienią — dodał.

za wPolityce.pl

Komentarze