Informacje

Prezes PFR Paweł Borys: Pakiet ustaw Konstytucji dla Biznesu jesienią w Sejmie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 4 sierpnia 2017
  • 13:05
  • 0
  • Tagi: biznes Konstytucja Biznesu Paweł Borys Polski Fundusz Rozwoju przedsiębiorczość
  • Powiększ tekst

Konstytucja dla Biznesu, która jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych, jesienią trafi do parlamentu. Mamy nadzieje, że nowe prawo dla przedsiębiorców zacznie obowiązywać od nowego roku - zapowiada prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z Ewą Wesołowską z Gazety Bankowej i Sieci , gość porannego Wywiadu Gospodarczego, w telewizji wPolsce.pl.

Jeżeli popatrzymy na indeksy zaufania przedsiębiorców do koniunktury, które pokazują nastroje przedsiębiorców to są one na najwyższych poziomach od kilkunastu lat, coraz mniej firm upada to efekt już wprowadzanych częściowo zmian upraszczających działanie przedsiębiorców - mówił Paweł Borys.

Jego zdaniem te zmiany przyniosą firmom realne oszczędności, ponad 230 mln zł.

Szybkość postępowań administracyjnych, ich uproszczenie, pewność i przejrzystość prawa, łatwość zakładania firmy, łatwość dostępu do instrumentów finansowych i promocyjnych także na rynkach międzynarodowych takie jak mają firmy francuskie, niemieckie w postaci ubezpieczeń eksportowych czy właśnie przedstawicielstw zagranicznych to są takie realne zmiany, które spowodują m.in. obniżenie kosztów i poprawę jakości działalności gospodarczej w Polsce - powiedział prezes PFR.

Prezes PFR odniósł się również do spadku poziomu inwestycji i kwestii uszczelniania systemu podatkowego.

Firmy rzeczywiście akumulowały więcej gotówki niż inwestowały natomiast wydaje się, że ten trend odwraca się już od II kwartału. Przedsiębiorcy podejmują decyzje inwestycyjne na podstawie perspektywy zamówień, ponieważ mamy lepszą koniunkturę na świecie, a także przyspiesza polska gospodarka - to będzie główny czynnik zachęcający do inwestowania - uważa Borys z PFR.

W jego opinii temat uszczelniania systemu podatkowego jest trudnym tematem, bo z jednej strony trzeba walczyć z nieuczciwymi praktykami, a z drugiej strony uczciwy przedsiębiorca nie może czuć się kontrolowany - "ale trzeba z tym problemem się zmierzyć-mówił prezes PFR"

Mamy taką strukturę gospodarki gdzie mamy silne małe i średnie polskie firmy wytwarzające ponad 50 proc. PKB i tworzące 60 proc zatrudnienia, a jednocześnie niewiele tych dużych polskich firm dlatego też poprzez różnego rodzaju instrumenty finansowe jak również zmiany regulacyjne, które wprowadza Ministerstwo Rozwoju czyli 100 zmian dla biznesu czy Konstytucję Biznesu tworzyć takie otoczenie dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości żeby było z jednej strony łatwo zakładać nowe firmy a z drugiej te już istniejące mogły stawać się większymi i mogły aktywniej konkurować na rynkach międzynarodowych - podsumowuje prezes PFR Paweł Borys

Komentarze