Informacje

Morawiecki: Wzmocnienie instytucji finansowych sprzyja uszczelnieniu systemu podatkowego

br

  • 8 sierpnia 2017
  • 13:12
  • 0
  • Tagi: finanse Mateusz Morawiecki Paweł Borys podatki Polski Fundusz Rozwoju Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju
  • Powiększ tekst

W Polsce najbardziej potrzeba stabilnego wymiaru sprawiedliwości i silnych instytucji państwowych – mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas prezentacji raportu przygotowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) o „Poziomie rozwoju Polski na tle gospodarki światowej w ujęciu długoterminowym”.

W Polsce najbardziej potrzebujemy nie tyle ducha przedsiębiorczości, bo tego nam nie brakuje, ile silnych instytucji. Wzmocnienie Państwa jest główną przyczyną naszych osiągnięć. Mam na myśli np. uszczelnienie systemu podatkowego – mówił Morawiecki.

I dodawał, że za dużo think tanków, zajmujących się prognozami na najbliższe 2-3 kwartały, nie pogłębia wiedzy o przeszłość ekonomiczną.

A to, jakie błędy popełnialiśmy w przeszłości determinuje nasze obecne działania – mówił szef resortu rozwoju.

Opracowany przez PFR raport pokazuje proporcję szacunku PKB na mieszkańca Polski w perspektywie 600 lat. Według niego Polska utrzymuje stały dystans do lidera technologicznego pomiędzy 20 proc. a 40 proc. PKB na mieszkańca.

Jak mówił Paweł Borys, szef PFR, do polityki rozwojowej trzeba podchodzić w sposób zrównoważony. Wprowadzając rozwiązania krótko i średnioterminowe trzeba pamietać, żeby chodzi o rozwój w dłuższym terminie.

Raport jest poświęcony długoterminowej prognozie Polski. Żeby doganiać np. Stany Zjednoczone musimy przyspieszyć trzykrotnie. Ich 1 proc. realnego wzrostu PKB odpowiada naszym 3 proc. - mówił Borys.

Jak dodał wicepremier Morawiecki „nigdy nie byliśmy tak blisko światowego lidera technologicznego jak dzisiaj.”

W strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju musimy sprawić, żeby pracownicy zarabiali więcej, proporcjonalnie do produktywności. Filarami rozwoju gospodarczego są innowacyjność, poszukiwanie naszej myśli technologicznej, szukanie naszych nisz. Jesteśmy zdolnym narodem, który takie nisze może dla siebie znaleźć. A także silne instytucje Państwowe. Reindustrializacja czyli poszukiwanie nowych technologii – mówił Morawiecki.

Jak wynika z raportu „dziś jesteśmy u progu historycznego maksimum dochodu na głowę w relacji do lidera gospodarczego. W ostatnich trzech dekadach Polska wykonała istotny skok dochodów pod względem najwyżej rozwiniętych krajów, z poziomu około 22 proc. w 1989 r. do około 38 proc. obecnie – ryzyko wyczerpywania się dotychczasowych dźwigni rozwoju opartego w dużej mierze na transferze technologii, instytucji i kapitału z zagranicy.”

Z jego podsumowania wynika, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ma na celu wyjście naprzeciw wyzwaniom rozwojowym, a w efekcie osiągnięcie poziomu rozwoju najwyższego w historii polskiej gospodarki, powyżej 50 proc. lidera technologicznego i powyżej średniej dochodów dla krajów UE.

Komentarze