Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Raport: Dlaczego Polacy zarabiają mniej od reszty Europy? Przeszkadza prawo, słaba infrastruktura, korupcja i utrudnienia dla firm

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 czerwca 2013, 10:14

  • 4
  • Powiększ tekst

W specjalnym raporcie przygotowanym przez fundację Pomyśl o Przyszłości czytamy o tym dlaczego Polacy zarabiają osiem razy mniej (pracując w Polsce) niż w innych krajach Europy. Fundacja podaje 21 powodów - rynek wspólnotowy najbardziej służy takim krajom jak Niemcy, Dania czy Francja, jednak to polskie władze ponoszą największą odpowiedzialność za stan zarobków w naszym kraju. Poniżej podajemy kilka wybranych powodów.

Powód 1.

Mała liczba osób wytwarzających PKB w przeliczeniu na wszystkich obywateli

Przypomnijmy, że średnia wynagrodzeń w określonym państwie to w przybliżeniu wartość PKB podzielona na wszystkich obywateli danego kraju.
W Polsce na 38 mln mieszkańców tylko 13 mln. jest zatrudnionych w gospodarce, czyli wytwarza PKB. Wynika stąd, że jeden zatrudniony w gospodarce musi „zarobić” na trzy osoby. A więc oprócz małej wartości PKB/os. powoduje to wysokie obciążenia kosztów pracy, przez co nasza gospodarka jest niekonkurencyjna.

Powód 2.

Polskie prawo nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu naszego kraju

Prawo powinno być tworzone po to, aby służyć obywatelom i ułatwiać funkcjonowanie zarówno jednostki jak i całej grupy. 
W Polsce tworząc prawo nie bierze się pod uwagę tego, na ile nowe przepisy poprawią efektywność naszej wspólnoty ekonomicznej. Wiele przepisów powstaje w wyniku lobbingu określonych grup społecznych, zabezpieczając wyłącznie ich interesy

Powód 4.

Słabo rozwinięta infrastruktura

Mniejsza efektywność polskiej wspólnoty ekonomicznej jest konsekwencją między innymi stanu polskich dróg (brak autostrad i tras ekspresowych), a także słabą infrastrukturą kolejową i lotniczą.

Powód 7.

Polska posiada znikomą ilość firm rodzimych o znaczeniu globalnym, czyli firm z grupy biznesu podstawowego (pierwotnego)

Z analizy danych statystycznych wynika, że o wysokości naszych wynagrodzeń nie decyduje liczba firm prowadzących działalność gospodarczą w danym kraju, lecz ich wielkość i zakres działalności.

Powód 12.

Nasz rynek jest otwarty dla zagranicznych produktów, natomiast polskim firmom często rożnymi metodami blokuje się dostęp do zachodnich rynków zbytu

Mówi się, że w Unii Europejskiej nie ma granic dla towarów. W praktyce dzieje się tak tylko wówczas, kiedy towary z krajów tzw. „starej” Unii „jadą” do państw, które w ostatnich latach dołączyły do UE. Natomiast jeśli przedsiębiorstwa z krajów „nowej” Unii chcą zaistnieć na rynkach krajów „starej Unii”  napotykają na szereg barier i trudności.

Zachęcamy do lektury pełnego raportu.

 

Fundacja Pomyśl o Przyszłości/ as/

Powiązane tematy

Komentarze