Trzeci próg podatkowy, odliczenia od inwestycji i kosztów - kolejne propozycje Jarosława Kaczyńskiego

opublikowano: 5 września 2013 roku, 14:43 | autor: Zespół wGospodarce.pl | kategorie: Polityka | tagi: ceny, gospodarka, inwestowanie, Jarosław Kaczyński, kryzys, pieniądze, PiS, przemysł
www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wprowadzenie trzeciej, 39-procentowej stawki podatkowej z dużymi odpisami na inwestycje, opodatkowanie giełdowych transakcji finansowych, jednoprocentowy podatek obrotowy dla sieci handlowych - to propozycje gospodarcze Prawa i Sprawiedliwości przedstawione podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. W ekskluzywnym wywiadzie dla Money.pl prezes partii Jarosław Kaczyński przedstawia pomysły na tworzenie nowych miejsc pracy, obniżenie podatku VAT i komentuje ogłoszone wczoraj zmiany w OFE.

- Wprowadzenie trzeciego progu podatkowego w wysokości 39 procent dla najbogatszych i stymulowanie inwestycji poprzez chociażby odliczenia od podatku inwestycji i kosztów pracy, to rozwiązania doraźne, jedne z wielu - mówi w rozmowie z Money.pl Jarosław Kaczyński. - Chciałem powiedzieć w Krynicy coś, czego nigdzie indziej nie mówiłem. Część z moich pomysłów gospodarczych była prezentowana już w Sejmie, w związku z tym wybrałem akurat ten aspekt. Nie jest to może rozwiązanie szczególnie wielkiej wagi, ale znaczące.

Prezes PiS uważa, że w warunkach kryzysu trzeba zachęcać ludzi do inwestowania. Podkreśla, że w tej chwili nie widzi przesłanek, by móc powiedzieć, że wszystko jest w porządku i kryzys się kończy. Jego zdaniem Donald Tusk sięga po pieniądze z OFE, by ratować finanse państwa.

Co zrobi Prawo i Sprawiedliwość w sprawie OFE, jeśli wygra wybory? - Obywatele będą mogli wybrać, ale po bardzo dokładnej kampanii informacyjnej. Ludzie muszą zrozumieć, na czym w istocie polegają OFE - tłumaczy Kaczyński w Money.pl - Kiedyś reklamowano fundusze zdjęciami starszych ludzi pod palmami. Wielu Polaków naprawdę uwierzyło, że to jakaś cudowna metoda na podniesienie ich emerytur. To było jedno wielkie oszustwo. Obywatele muszą uświadomić sobie, jaka jest struktura tej quazi-umowy. Nie jest to umowa bezpośrednia, tylko przymusowy podatek. Ale jeśli ktoś chce ze swoim życiem grać w ruletkę, droga wolna. Trzeba tylko uświadomić tych obywateli, którzy wybiorą OFE, żeby nie mieli potem żadnych roszczeń wobec państwa.

Jarosław Kaczyński zapowiada też plan budowy mieszkań pod wynajem, na wzór austriacki. - W szerokim horyzoncie czasowym prowadzi poprzez wynajem do własności - tłumaczy. - Pieniądze płyną nie z budżetu państwa, a z rynku.

W kwestiach rynku pracy prezes PiS łagodzi z kolei stanowisko wobec umów śmieciowych. - Część młodych ludzi woli umowę śmieciową od umowy o pracę, bo wybiera gotówkę. Jednak umowy śmieciowe to coś, co cofa nas w rozwoju cywilizacyjnym - twierdzi Jarosław Kaczyński. - Ostrożnie, żeby nie zwiększać bezrobocia, ale trzeba je zlikwidować. My proponujemy możliwość odliczania kosztów pracy, co na pewno będzie też zachęcało do odchodzenia od umów śmieciowych. Nie należy się cofać i czynić życia społecznego bardziej brutalnym, niż było w ostatnich dziesięcioleciach.

Kaczyński zapowiada też, w przypadku wygrania wyborów, obniżenie VAT. - Podatki takie jak te nakładane na ubranka dla dzieci będziemy chcieli jak najszybciej obniżyć, bo to kwestia polityki prorodzinnej - tłumaczy w Money.pl. - Generalnie będziemy dążyć do tego, by VAT wrócił do swojej poprzedniej wysokości. Oczywiście, kiedy będą ku temu warunki. Przyszły rząd na pewno wprowadzi nową ustawę watowską. Obecne przepisy są omszałe. Każda ustawa podatkowa musi być po jakimś czasie rewidowana, bo rdzewieje.

Anna Anagnostopulu i Łukasz Pałka, Money.pl

Komentarze na temat artykułu

RICO 7 września 2013 roku
4:28

Przy zarobkach na poziomie 1/4 średniej europejskiej miejsce bytu może mieć tylko gospodarka socjalistyczna.

Gość 5 września 2013 roku
20:41

Płacę 32% podatek. Pewnie zapłaciłbym 39%. Ale na etacie. Więc nie mam wpływu na to, na co wydaję pieniądze. Dużo wydaję na utrzymanie i edukację dzieci. Stawki odliczenia od podatku są żałosne. Propozycje pana Jarosława są dla takich, jak ja abstrakcyjne. Ten gość nie widzi, takich jak ja. Bo niby skąd ma ich widzieć. Żyje wyjęty z codziennego życia - opłat, zakupów itp. Nie widzę, jak 46-letni obywatel państwa polskiego żadnej opcji, która wspiera osoby pracujące, zaangażowane, nie oczkujące tylko "zasiłku" państwa. Nie widzę.

Gość 5 września 2013 roku
19:59

Prawo i Sprawiedliwość to partia katolicko-socjalistyczna... kiedy te durnie zrozumieją, że socjalizm niszczy wszystko na swojej drodze?

Tzt 5 września 2013 roku
17:58

@obsservatow - w sumie racja. Lepiej zwalić wszystko na "państwo" - dopóki w korytku chlebek się znajdzie, to Kowalski nie marudzi... Oj w ciekawych czasach przyszło nam żyć :-)

obsservator 5 września 2013 roku
16:06

@Tzt: Oj tam zaraz kompromituje. W Polsce po prostu popularnością cieszą się katoliccy socjaliści, tak jak na przykład w krajach latynoskich. Jarosław, jak każdy polityk, chce po prostu wygrać wybory, prezentowanie więc - w naszym kraju - socjalistycznego programu, to żadna kompromitacja. Rozglądając się dookoła widzę, że większość Polaków w moim otoczeniu ma podejście "rząd ma mi zapewnić" pracę, pieniądze, dobrobyt. Weź teraz pod uwagę, że spośród tych co uważają "zapewnię sobie sam, rząd niech mi nie przeszkadza", ponad dwa miliony wyjechało z kraju. Tak więc socjalistyczny elektorat ma zdecydowaną przewagę. Różni się tylko odcieniami socjalizmu. Beneficjenci poprzedniej epoki i młodzi lewacy głosują na socjalistyczny SLD, towarzystwo kochających inaczej i mające na pieńku z księżmi głosuje na socjalistę populistycznego Palikota, towarzystwo regularnie bywające w koście, słuchające radia M. i zapatrzonę w telewizję T., oraz ci, co stali naprzeciwko ZOMO głosują na socjalistyczny PiS. Reszta głosuje na socjalistyczne PO, w naiwnej wierze, że będzie się im żyło lepiej.

Tzt 5 września 2013 roku
14:59

Znowu PiS.... Wgospodarce.pl to jakaś tuba tej partii? 1. "Co zrobi Prawo i Sprawiedliwość w sprawie OFE, jeśli wygra wybory? - Obywatele będą mogli wybrać, ale po bardzo dokładnej kampanii informacyjnej." - i co to da, skoro ZUS razem z OFE działają na zasadzie obowiązkowego podatku (bo to przecież nie składki) bez gwarancji otrzymania emerytury - dziękujemy, postoimy. 2. "Jarosław Kaczyński zapowiada też plan budowy mieszkań pod wynajem, na wzór austriacki." - no tak, tylko gdyby nie państwo "opiekuńcze", to mieszkania byłyby tańsze, więcej osób kupiłoby je pod wynajem właśnie, więcej osób byłoby stać na ich wynajem. Tymczasem to państwo wg czcigodnego Pana J. ma się tym zająć? Już widzę, jak tanie będą te mieszkania! Deweloperzy już zacierają rączki! - dziękujemy, obniżcie ucisk a sami sobie poradzimy na rynku! 3. "Część młodych ludzi woli umowę śmieciową od umowy o pracę, bo wybiera gotówkę. Jednak umowy śmieciowe to coś, co cofa nas w rozwoju cywilizacyjnym" - Pan Jaro sam jest chyba cofnięty, bo narzucanie ludziom swojej woli nazywa się fachowo niewolnictwem. Posiadanie wybory jest cywilizacyjnym sukcesem, tymczasem sukces ten jest tłamszony przez kolejne ekipy, w tym także ekipę Jarosła, który przecież wie lepiej, co jest dobre dla durnej hołoty prawda? - za to też dziękujemy! 4. "Generalnie będziemy dążyć do tego, by VAT wrócił do swojej poprzedniej wysokości. Oczywiście, kiedy będą ku temu warunki. Przyszły rząd na pewno wprowadzi nową ustawę watowską." - czyli tak naprawdę nigdy, to samo mówi PO! // Bardzo dobrze, że Jarosław coraz częściej wypowiada się na tematy gospodarcze. Wychodzi z niego całkiem zgrabny socjalista. Pobożny, ale jednak socjalista... Dajcie już spokój z tym panem, bo kompromituje siebie i to, jak pojmuje działania gospodarki. Puste hasła mogę i ja wykrzykiwać, jednak mnie od niego odróżnia fakt, że wstydziłbym się kłamać.

6564